18 tydzień ciąży – na co się przygotować?

ciąża
.

18 tydzień ciąży to już niemal półmetek. Teraz zmiany w Twoim organizmie będą zachodzić jeszcze intensywniej. Sprawdź, na co się przygotować, aby okres ten przebiegł bez problemów i dostarczył doskonałe samopoczucie.

18 tydzień ciąży to wciąż II trymestr. Nadal czujesz się dobrze, ponieważ dolegliwości typowe dla I trymestru minęły. Ponieważ dziecko, wody płodowe oraz łożysko nie ważą jeszcze zbyt wiele, nie czujesz się ociężała.

Przygotuj się na ruchy płodu

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w 18 tygodniu ciąży poczujesz ruchy dziecka – szczególnie, gdy masz już za sobą co najmniej jeden poród.

W początkowym okresie, ruchy płodu mogą być mylące. Będziesz je odczuwać jako bulgotanie i przelewanie, co może kojarzyć się z ruchami perystaltycznymi jelit. Dopiero w kolejnych tygodniach ruchy będą bardziej rozpoznawalne – dziecko będzie kopało i łaskotało, co odczujesz jako trzepot skrzydeł motyla.

Uwaga na twardnienie macicy

18 tydzień ciąży to moment, w którym macica ma tendencję do twardnienia i napinania. Mogą występować tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które nie prowadzą do rozwierania szyjki macicy i nie wywołują porodu. Nie są też bolesne.

Twardnienie i delikatne skurcze macicy to całkowicie naturalny objaw ciąży – w ten sposób macica przygotowuje się do porodu. Jeśli jednak skurcze są uciążliwe lub towarzyszy im plamienie z dróg rodnych– zgłoś się do lekarza.

Zawroty głowy

Ponieważ twoje serce pracuje intensywniej niż przed ciążą (nawet o 40-50% szybciej), możesz uskarżać się na zawroty głowy. Zamroczenia pojawiają się przede wszystkim przy zbyt szybkim wstawaniu. Mogą też być efektem niskiego poziomu cukru we krwi.

By wyeliminować osłabienie i nie dopuszczać do zawrotów głowy, staraj się powoli wstawać z łóżka, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Unikaj zbyt długich przerw między posiłkami, jedz regularnie 5-6 zdrowych posiłków.

Odczuwanie bólu pleców

18 tydzień ciąży to moment, w którym coraz bardziej będzie doskwierać ci ból pleców. To efekt powiększającego się brzucha, który powoduje przeniesienie środka ciężkości. Zmiana kąta nachylenia krzywizn kręgosłupa prowadzi do ucisku na nerwy odchodzące od niego. Stąd bóle kręgosłupa, które – w miarę powiększania się brzucha – mogą robić się coraz intensywniejsze.

Bóle pleców możesz złagodzić na basenie. Na pływalniach prowadzone są różne zajęcia dla kobiet w ciąży, które mogą przynieść ulgę także w przypadku innych dolegliwości.

Możliwe mdłości

Jeśli jesteś w 18 tygodniu ciąży, teoretycznie powinnaś uporać się z porannymi mdłościami. Jednak niektóre kobiety i w II trymestrze zmagają się z tym uporczywym problemem. Możesz temu zaradzić, sięgając po sprawdzone już sposoby.

Po obudzeniu i przed snem zjedz małą przekąskę, która dostarczy skrobi. Idealnie sprawdzą się sucharki czy herbatniki. W ten sposób podniesiesz poziomu cukru we krwi, w efekcie czego zmniejszysz prawdopodobieństwo nudności. Pomóc może również napój przyrządzony na bazie imbiru. Unikaj kontaktu z zapachami, które wywołują u ciebie odruch wymiotny (kawa, lodówka, intensywnie przyprawione jedzenie).

Groźna anemia

W II trymestrze ciąży dochodzi do wzrostu objętości krwi, jednak zauważalne są przede wszystkim przyrosty osocza. Dlatego badanie morfologii często wskazuje na niski poziom hemoglobiny, oznaczający anemię. By temu zapobiec, musisz zadbać o prawidłową dietę. Do swojego codziennego jadłospisu włącz produkty bogate w żelazo, np. ryby, mięso, jajka (szczególnie żółtko), rośliny strączkowe czy nasiona dyni i słonecznika.

Jeżeli dobrze się czujesz, nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Ćwicz jak najczęściej, ponieważ w III trymestrze o typowy trening będzie znacznie trudniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

31 − 28 =