3 pomysły na zabawy z dzieckiem bez telewizora

gry
.

Kiedy dziecko jest chore albo na zewnątrz panuje nieprzyjemna pogoda, warto czas spędzić w gronie rodzinnym. Jednak nie przed telewizorem czy z tabletem w rękach, ale twórczo. Nawet kilkadziesiąt minut zabawy z dzieckiem dziennie wystarczy, by stworzyć silną więź, okazać dziecku zainteresowanie, by kreatywnie je rozwijać. Intensywnie spędzony czas jest ważniejszy niż wielogodzinne wspólne przebywanie bez jakiejkolwiek interakcji.

Do it yourself

DIY, czyli “zrób to sam” to propozycja dla maluchów w każdym wieku i rodziców, którzy lubią coś tworzyć. Mali artyści razem z rodzicami mogą lepić figurki z masy solnej, z plasteliny, malować paluszkami, kredkami, farbkami, wycinać wzory z papieru kolorowego, tworzyć proste garnuszki z gliny. Do robienia różnych przedmiotów przydają się kartoniki, papierki, puszki po napojach, butelki, a nawet produkty spożywcze, takie jak kasza czy makaron. Motywujące do takich prac mogą być święta, ponieważ wspólnie stworzone bombki na choinkę albo stroiki na strój wielkanocny cieszą podwójnie i są przepiękne. Ze starszymi dziećmi można zbudować karmnik dla ptaków, budkę dla psa lub kota.

Gry planszówki

Współcześni rodzice, którzy urodzili się na przełomie XX i XXI wieku, nie mieli wcale dostępu do gier telewizyjnych i aplikacji telefonicznych. Dlatego gry planszowe były jedynymi, w które grali. Dzisiaj są one także bardzo modne, a gier powstaje co roku cała masa. Warto podczas grania zadbać także o rozwój dziecka. Jeśli maluch uczy się mówić albo ma problemy z wymową, rozwiązaniem są gry logopedyczne dla dzieci. Świetnie sprawdzą się jako klasyczne planszówki, gry memory, logiczne i inne. Gry logopedyczne dla dzieci są kolorowe, ciekawe, mają proste instrukcje, a dzieci podczas zabawy ćwiczą buzię, język i swoje umiejętności komunikacyjne.

Wspólne gotowanie

Przygotowywanie potraw to dla większości dorosłych przykry obowiązek, dla dzieci zaś świetny trening manualny i sposób na spędzenie czasu tylko z mamą i tatą. Ze starszakiem można upiec babeczki, placki, naleśniki, smażyć gofry, z młodszym można przygotować owocowe przekąski albo koreczki. To świetna zabawa dla niejadków, którzy chętnie zjedzą samodzielnie przygotowane danie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

81 − = 74