5 zagrożeń dla Twojego dziecka w łazience

dziecko
.

Każda osoba mieszkająca z dziećmi doskonale zdaje sobie sprawę, jak trudno zapanować nad bezpieczeństwem całego domu. Te same zasady, które odnoszą się do innych pomieszczeń w domu, mają również zastosowanie w przypadku łazienki. Przygotowując to miejsce kąpielowe specjalnie dla najmłodszych, należy zaplanować je tak, aby zarówno zmotywować dzieci do porannego wstawania czy wieczornego mycia, jak i również zapewnić im maksimum bezpieczeństwa.

Jakie są główne zagrożenia Twojego dziecka w łazience?

Poza przyjaznym dla dziecka wyposażeniem łazienki, jak np. miękkie dywaniki łazienkowe, należy również zastosować wszystkie potrzebne środki bezpieczeństwa, które wyeliminują  zagrożenia czyhające na najmłodszych w tym pomieszczeniu. Oto pięć głównych zagrożeń, z jakimi maluch może spotkać się w łazience oraz sposoby na przeciwdziałanie im:

  • Włączone urządzenia do codziennej pielęgnacji – należy wyłączać z prądu urządzenia, takie jak prostownice, oraz przechowywać niebezpieczne przedmioty (np. golarki) poza zasięgiem najmłodszych.
  • Zbyt wysoka temperatura wody – powinno się kontrolować temperaturę wody, a jeśli to możliwe, zamontować w łazience urządzenia chroniące przed poparzeniem.
  • Łatwy dostęp do kosmetyków – dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie drzwi do szafek, aby dzieci nie miały dostępu do kosmetyków i leków.
  • Poślizg w wannie i poza nią – zaleca się przykleić naklejki antypoślizgowe na powierzchnię wanny, oraz umieścić dywaniki łazienkowe przed wanną- zapobiegnie to upadkom dzieci podczas kąpieli.
  • Niebezpieczne dekoracje – należy unikać dekoracji wykonanych ze szkła, czy też z innych delikatnych materiałów.

Dywaniki łazienkowe i nie tylko – łazienka przyjazna dzieciom

Choć łazienka jest jednym z najmniejszych pomieszczeń w domu, może kryć w sobie mnóstwo zagrożeń dla dzieci. Rodzice wielokrotnie odruchowo planują wyposażenie łazienki w toalety dla maluchów i miniaturowe umywalki. Choć są one urocze, dla wielu mogą okazać się zbędnym wydatkiem, z którego dzieci szybko wyrosną. Dlatego dobrym wyjściem jest zakup standardowej umywalki oraz stołka dla dziecka. Taki podnóżek można schować w każdej chwili, gdy nie jest on potrzebny, a wyciągnąć wtedy, kiedy nadarzy się ku temu okazja. Warto zastosować również dywaniki łazienkowe, które sprawią, iż po wyjściu z kąpieli maluszek nie wywróci się, jak również ograniczy on kontakt z zimną podłogą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1