Antybiotykoterapia dziecka tuż po narodzinach

noworodek
.

Tuż po narodzeniu maluszka, rodzice mogą od raz spotkać się z koniecznością podawania dziecku antybiotyków. Noworodek nie ma w pełni ukształtowanego układu odpornościowego, a mikroflora dopiero zaczyna działać. To sprawia, że jest o wiele bardziej podatny na infekcje, niż w późniejszej fazie rozwoju. Czy należy się obawiać antybiotykoterapii? I jakim sposobem najlepiej chronić dziecko?

Czym właściwie jest antybiotyk?

Definicja może się wydać skomplikowana. Antybiotyki to metabolity, które w wysokim stężeniu skupiają się na oddziaływaniu na niektóre struktury komórkowe i procesy. Tym samy mogą zahamować na przykład ich wzrost. Antybiotyki zwalczają tylko i wyłącznie zakażenia bakteryjne lub grzybicze, ale nie wirusowe. Nie pomoże więc dziecku w przypadku grypy.

Jakie są najczęstsze zakażenia u noworodków?

Noworodki są narażone między innymi na infekcje paciorkowcami. Wynika to z faktu, że wiele kobiet boryka się w czasie ciąży z zakłóceniami równowagi mikroflory pochwy. Do infekcji u noworodków przyczyniają się również meningokoki: wyjątkowo niebezpieczne bakterie z gatunku Neisseria meningitidis, stanowiące zagrożenie zarówno dla życia, jak i zdrowia maleństwa. Mogą stać się przyczyną zapalenia opon mózgowych. Poważnym zagrożeniem dla noworodka jest także zakażenie gronkowcem złocistym i infekcje wywołane przez pałeczkę zapalenia płuc.

Jak podawać noworodkowi antybiotyk?

W przypadku występowania zakażeń konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Każdy krok należy konsultować, a ryzyko działania na własną rękę może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka. Pediatra najlepiej dobierze odpowiedni antybiotyk i dokładnie wytłumaczy, jak go stosować.

Warto pamiętać o tym, aby z chorym maleństwem nie wychodzić na spacery i nie narażać je na kontakt z innymi. Im mniej osób wokół niego, tym lepiej.

Podawaj noworodkowi lek zawsze o tej samej porze, trzymając się wyznaczonych przez lekarza godzin.

Jeżeli kuracja nie pomoże, nigdy nie powtarzaj jej tym samym lekiem. Pamiętaj, że każdy antybiotyk musi przepisać i polecić specjalista. Nie warto ryzykować!

Jak najlepiej chronić noworodka?

Jeżeli zajdzie konieczność stosowania antybiotykoterapii dla noworodka, koniecznie zadbaj o ochronę, podając mu probiotyk. Dlaczego? Antybiotyki negatywnie wpływają na florę bakteryjną jelit i osłabiają naturalną barierę ochronną organizmu. Maleństwo będzie o wiele bardziej podatne na infekcje i narażone na powikłania. Skuteczny probiotyk, opracowany specjalnie z myślą o noworodkach, pomoże odbudować mikroflorę jelitową i wesprze jej późniejszy rozwój. Przykładem takiego preparatu jest FFbaby. Szczegółowe informacje o składzie i działaniu można znaleźć na stronie www.ffbaby.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 6 = 4