Antykoncepcja hormonalna – kiedy jej stosowanie może być niebezpieczne?

poronienie
.

Antykoncepcję hormonalną uważa się za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Niestety wiele z nas nie zdaje sobie sprawy, że w niektórych sytuacjach przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może szkodzić zdrowiu.

Stosując tę formę ochrony przed ciążą jesteśmy od 3 do 6 razy bardziej narażone na zakrzepicę, a jeśli oprócz tego mamy jeszcze genetycznie uwarunkowane zaburzenia krzepliwości krwi, w postaci trombofilii wrodzonej, to ryzyko zapadnięcia na tę chorobę wzrasta u nas nawet 25-krotnie.

Przed trombofilią wrodzoną przestrzegają nawet producenci tabletek antykoncepcyjnych

Na ulotkach wielu doustnych środków antykoncepcyjnych wyczytamy, że obecność trombofilii wrodzonej i związanych z nią mutacji,  może być powodem, dla którego powinnyśmy zrezygnować z tej formy zapobiegania ciąży. Zwłaszcza jeśli chodzi o tabletki dwuskładnikowe, czyli takie, które oprócz progestagenu zawierają również estrogen. Dlaczego?

Hormony zawarte w tabletkach działają prozakrzepowo

A najbardziej właśnie wspomniany estrogen. Hormon ten z jednej strony nie dopuszcza do wystąpienia owulacji, czym chroni nas przed nieplanowaną ciążą.
Z drugiej jednak strony stymuluje układ krzepnięcia do większej aktywności, przez co automatycznie podnosi się ryzyko powstania zakrzepu. Taki zakrzep najczęściej umiejscawia się w żyłach kończyn dolnych. Bardzo łatwo może się jednak oderwać od ściany naczynia krwionośnego w nodze i przemieścić wyżej, np. do płuc. Tak ulokowany może spowodować zagrażającą życiu kobiety zatorowość płucną.

Stosując doustną antykoncepcję hormonalną musimy mieć też świadomość, że ryzyko wystąpienia zakrzepicy wzrasta, jeśli mamy genetycznie uwarunkowane zaburzenia krzepliwości krwi, a mianowicie trombofilię wrodzoną.

Jak trombofilia wrodzona zwiększa ryzyko zakrzepicy?

Za trombofilią wrodzoną stoją określone mutacje genetyczne, konkretnie mutacje genu protrombiny i czynnika V Leiden. Co istotne, będą one nie tylko sprzyjać zakrzepicy. Obie mogą przyczynić się do wystąpienia udaru mózgu i zawału serca, a w przypadku kobiet w ciąży do poronienia i innych komplikacji położniczych.

Po czym poznać, że w nodze utworzył się zakrzep?

Może o nim świadczyć ból nóg od kolan w dół, tkliwość i obrzęk nogi, zwiększona ciepłota skóry na nodze czy zmiana koloru – jej zaczerwienienie lub zasinienie. Warto jednak pamiętać, że zarówno zakrzepica, jak i wywołująca ją trombofilia wrodzona może nie dawać żadnych widocznych objawów, przez co możemy nie wiedzieć, że nas dotyczy. Dlatego najlepiej, aby każda kobieta, która zamierza lub która już stosuje antykoncepcję hormonalną sprawdziła, czy ma predyspozycję do zakrzepicy, czyli trombofilię wrodzoną.

Badanie DNA – może uchronić przed konsekwencjami stosowania antykoncepcji

Dzięki niemu dowiemy się, czy jesteśmy nosicielkami mutacji predysponujących do zakrzepicy. Jeśli okaże się, że tak, to razem ze swoim lekarzem będziemy mogły zastanowić się nad innym, bezpieczniejszym dla nas, sposobem zapobiegania ciąży. Dzięki temu mamy szansę uniknąć zakrzepicy, udaru mózgu, zawału serca, a jeśli planujemy w przyszłości macierzyństwo, również poronienia. Żeby zlecić badanie w kierunku trombofilii wrodzonej, wystarczy zgłosić się do laboratorium genetycznego, które takie badanie wykonuje.

Artykuł powstał we współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl

1 komentarz


  1. Przecież są metody antykoncepcji hormonalnej, które nie zwiększają ryzyka zakrzepicy. Przykładowo wkładka levosert – sama mam taka bo niestety ale po ciąży mam straszne żylaki i tabletki ginekolog mi odradził. Dlatego bardzo ważne jest to aby przed doborem antykoncepcji wykonać odpowiednia badania i podczas wywiadu lekarskiego szczerze i bez skrepowania powiedzieć ginekologowi o swoich dolegliwościach (jeśli jakieś występują)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 − 54 =