Atopowe zapalenie skóry u dzieci

azs
.

Atopowe zapalenie skóry dotyka często najmłodszych. Warto szybko zdiagnozować chorobę i podjąć jej leczenie.

Rozpoznanie AZS

Żeby podjąć walkę z atopowym zapaleniem skóry, trzeba je przede wszystkim rozpoznać. Konieczna jest oczywiście wizyta z dzieckiem u lekarza – dobrze jest udać się zarówno do pediatry jak i dermatologa lub alergologa. Objawy atopowego zapalenia skóry możemy dostrzec już w domu, jednak trudno nam będzie znaleźć przyczynę. Co powinno nas niepokoić? AZS zaczyna się od bardzo przesuszonej skóry. Dziecko odczuwa jej świąd, więc będzie się drapać. To dodatkowo zwiększa skłonność naskórka do pękania – w efekcie tworzy się egzema, którą jeszcze trudniej jest wyleczyć. Objawy mogą się pogarszać na przykład po przebywaniu w chlorowanej wodzie na basenie lub też kiedy dziecko się spoci.

Trudno jest stwierdzić jednoznacznie co jest przyczyną atopowego zapalenia skóry, dlatego też nie jest łatwo zapobiegać nawrotom choroby. Mówi się między innymi o genetycznym podłożu. Ważne wobec tego jest prawidłowe rozpoznanie AZS i ewentualne przeprowadzenie testów alergicznych, które mogą pomóc w wykluczeniu części czynników.

Leczenie choroby

Atopowe zapalenie skóry da się leczyć. Specjaliści przepisują leki immunosupresyjne, a także sterydy i środki przeciwzapalne. Ostatnio też coraz częściej zalecają stosowanie probiotyków. W leczeniu ważna jest profilaktyka. Przede wszystkim istotne jest wyłączenie z diety alergenów, unikanie kontaktu ze środkami chemicznymi i tym podobnymi. Ponadto, duże znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja. Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia i odżywienia. Zwykłe mydło potrafi niejednokrotnie podrażnić skórę osoby cierpiącej na AZS. Dlatego, zaleca się stosowanie specjalnych emulsji i żeli do kąpieli, dedykowanych chorym na atopowe zapalenie skóry. Dobrze w tej sytuacji sprawdzają się produkty Latopic, o których poczytać można na stronie www.latopic.pl. Emolienty bazujące na tłuszczach mineralnych wyraźnie poprawiają kondycję skóry – zmiękczają, nawilżają, a także natłuszczają skórę. Dzięki temu, zapobiega się powstawaniu kolejnych ranek a także odżywia podrażniony naskórek, co przyspiesza gojenie się już powstałych zmian. Z ASZ warto walczyć, zaczynając od podstaw – profilaktyki i pielęgnacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 + = 34