Atopowe zapalenie skóry u dziecka zimą. Sprawdzone sposoby leczenia

dziecko
.

Sucha skóra u niemowląt to często spotykany problem, który bardzo niepokoi rodziców. Najczęstszą obawą w wyniku zauważenia na skórze dziecka niepokojących zmian, jest ryzyko rozwoju AZS, czyli atopowego zapalenia skóry, nazywanego też w skrócie atopią. Z problemem AZS borykają się dzieci od wieku niemowlęcia nawet do 5. roku życia. AZS lubi niestety nawracać w późniejszych latach okresu dojrzewania. Warto znać skutecznie sposoby, aby ulżyć dziecku z uporczywymi objawami choroby.

Objawy AZS u dzieci

Atopowe zapalenie skóry składa się z dwóch faz – remisji oraz zaostrzeń. Prawdziwą bolączką rodziców oraz samego malucha jest aktywny okres choroby. Zaczerwieniona, sucha i łuszcząca skóra, swędzące miejsca oraz pęcherzyki ropne, to najczęstsze z objawów AZS. Towarzyszy im dyskomfort oraz ból, dziecko traci energię do zabawy, a także towarzyszy temu niespokojny sen. Wymienione objawy najczęściej występują na twarzy, rękach, fałdach skórnych, brzuchu oraz nogach. Dlatego należy w szczególny sposób zadbać o skórę malucha oraz do codziennej pielęgnacji wdrożyć produkty, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Przyczyn AZS jest wiele. Nawraca głównie w okresie jesienno-zimowym ze względu na panujące warunki pogodowe – suche, mroźne oraz wilgotne powietrze. Dodatkowo wysokie temperatury w domu wysuszają skórę. Wywołane może być alergenami z pokarmu oraz otoczenia. Kosmetyki, proszki do prania, środki chemiczne, dym papierosowy oraz gryzący i zbyt gruby materiał ubrań – to czynniki, które także wpływają na rozwój AZS.

Leczenie i zapobieganie

Aby zaradzić atopowemu zapaleniu skóry istotna jest właściwa pielęgnacja wrażliwej i alergicznej skóry. Na rynku dostępnych jest wiele dermokosmetyków oraz emolientów, czyli preparatów, które mają za zadanie skutecznie walczyć z AZS. W szczególności zwróćmy uwagę na Stelatopia balsam emolient do twarzy i ciała. Nawilża oraz regeneruje uszkodzony naskórek, a także łagodzi wszelkie dyskomforty spowodowane AZS (w tym także świąd). Można go stosować od pierwszych chwil życia, a jego bogaty w naturalne składniki odżywcze skład spowoduje, że skóra świetnie poradzi sobie z podrażnionymi miejscami. Z linii tych kosmetyków można zaopatrzyć się również w specjalne kremy do twarzy oraz ciała, a także pianki i szampony myjące, która ułatwią kąpiel maluszka. Pamiętaj, aby podczas zaostrzonej fazy AZS nie wycierać zbyt mocno danego miejsca na ciele. Konieczne jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Zbyt wysoka nie sprzyja leczeniu atopowego zapalenia skóry. Ponadto unikaj syntetycznych materiałów ubrań. Jeśli maluch przebywa w domu dobrze, aby jego skóra miała możliwość oddychać. Powietrze będzie dodatkowym wspomagającym leczenie czynnikiem. Pielęgnacja oraz właściwe podejście sprawi, że maluch zdecydowanie szybciej upora się z atopią.

źródło zdjęcia: pl.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1