Podobno kobieta w ciąży powinna „jeść za dwoje”. Niestety, konsekwencją takiego postępowania jest niekontrolowany przyrost zbędnej tkanki tłuszczowej. W przypadku „świeżo upieczonych” mam proces odchudzania jest bardziej wymagający, co wynika z szeregu zmian w organizmie, jakie zachodzą w trakcie ciąży. Co zrobić, by po porodzie odzyskać zgrabną sylwetkę?
Skuteczna utrata kilogramów po ciąży wymaga zarówno systematyczności, jak i racjonalnego podejścia do diety oraz treningu siłowego. Okres połogu rządzi się swoimi prawami, których należy przestrzegać niezależnie od tego, jak dobre samopoczucie towarzyszy młodej mamie po powrocie ze szpitala.
Będąc w ciąży, kobieta przybiera na wadze średnio od 8 do 16 kilogramów. Na ich ostateczną liczbę wpływają takie czynniki jak m.in.:
- waga dziecka i wód płodowych,
- łożysko,
- zwiększona objętość krwi,
- nagromadzony zapas tkanki tłuszczowej.
Okres utraty kilogramów w powyższym przedziale nie powinien trwać dłużej niż od 8 miesięcy do maksymalnie roku. Nieco bardziej problematyczny jest powrót do dawnej sylwetki, jeżeli w trakcie ciąży masa ciała zwiększyła się o ponad 16 kilogramów. O ile dziecko nie jest karmione piersią, w odchudzaniu mogą pomóc naturalne suplementy, które aktywnie wspierają proces termogenezy. Jednym z takich preparatów jest B-Shape.
Kiedy rozpocząć odchudzanie?
Pierwsze 6 miesięcy po porodzie to najlepszy czas na rozpoczęcie diety odchudzającej – pod warunkiem, że dziecko nie jest karmione piersią. Decyduje o tym przede wszystkim gospodarka hormonalna, która ulega gwałtownym zmianom wraz z przyjściem dziecka na świat. Istotną rolę odgrywa również brak łożyska, które w trakcie ciąży stymuluje hormony wzmagające apetyt. Tę funkcję podtrzymują również niektóre ze składników, które obecne są w składzie suplementów. Jednym z nich jest beanblock®, czyli opatentowany, naturalny ekstrakt z nasion fasoli włoskiej (Phaseolus Vulgaris) i źródło m.in.: fasolaminy. Zmniejsza ona kaloryczność posiłków oraz ogranicza produkcję greliny (tzw. „hormonu głodu”). W efekcie, fasolamina redukuje impulsywną chęć sięgnięcia po niezdrową przekąskę.
W pierwszym tygodniu po porodzie, w wyniku zmniejszenia objętości krwi i wody w organizmie, waga zmniejsza się od 3 do 5 kilogramów. Pozbycie się pozostałych wymaga indywidualnej pracy.
Przemyślana dieta
Niezależnie od tego, czy dziecko karmione jest piersią, czy też nie, dieta młodej mamy powinna być urozmaicona i składać się głównie z węglowodanów (ponad 55%), uzupełnionych o tłuszcze nienasycone (mniej niż 30%). Równie ważna co dobór zdrowych składników żywieniowych, jest także częstotliwość ich spożywania. Nawyk jedzenia w regularnych odstępach czasu (co 3-4 godziny) przyczynia się do zwiększenia tempa metabolizmu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku ominięcia jednego z zaplanowanych posiłków, kolejny będzie odpowiednio większy. W ten sposób wzrasta prawdopodobieństwo niekontrolowanego podjadania między posiłkami.
By nad nim zapanować, warto uzupełniać przygotowywane posiłki o ostre przyprawy, np. imbir, pieprz, papryczkę chili. Ostatnia swój smak zawdzięcza kapsaicynie, która wpływa na produkcję hormonu tarczycy. Ten z kolei stymuluje ilość adrenaliny i dopaminy w organizmie – hormonów, które odpowiedzialne są za regulację apetytu. W efekcie, kapsaicyna pomaga ograniczyć potrzebę sięgnięcia po przekąski. Dodatkowo, działa stymulująco na współczulny układ nerwowy, dzięki czemu przyczynia się do zwiększenia tempa utleniania tłuszczu w komórkach mięśniowych. Oddziaływanie kapsaicyny wzmagają: chrom oraz fitoaglutynina. Pierwszy składnik zwiększa produkcję insuliny (kluczowego hormonu w walce z nadwagą). Tym samym, zapobiega drastycznym wzrostom i spadkom poziomu cukru we krwi, a także redukuje zapotrzebowanie organizmu na produkty bogate w cukry. Natomiast fitoaglutynina (zawarta w beanblock®, naturalnym ekstrakcie z fasoli włoskiej) wpiera pracę hormonów jelitowych, które wywołują uczucie sytości, w tym cholecystokininy. W efekcie wywołuje uczucie sytości, tym samym redukując uczucie „wilczego apetytu”. Wszystkie powyższe składniki zawarte są w preparacie B-Shape.
Zdrowe nawyki żywieniowe
Efekty odchudzania zależą w dużej mierze od tempa spożywania posiłków. Warto wziąć pod uwagę, że informacja o uczuciu sytości dociera do mózgu dopiero po około 20 minutach od rozpoczęcia posiłku. W związku z tym, zdrowym nawykiem jest wygospodarowanie tych kilkudziesięciu minut na spokojną konsumpcję każdego z nich. Niestety, przy niemowlęciu nie zawsze jest to możliwe.
Jedzenie w pośpiechu, niedokładne przeżuwanie kęsów pokarmu lub połykanie ich w całości to jeden z głównych błędów, które prowadzą do zaburzeń w procesie odchudzania. W utrzymaniu go na właściwym poziomie pomoże zielona herbata. Skuteczne suplementy diety zawierają ten składnik ze względu na obecność antyutleniaczy polifenolowych, w tym najbardziej aktywnego galusanu epigallokatechiny (EGC). Wspomaga on redukcję tkanki tłuszczowej poprzez nasilenie procesów termogenezy. EGC, poprzez podwyższenie ciepłoty ciała, przyczynia się do wzmożonej pracy organizmu, który – by utrzymać właściwą temperaturę – spala magazynowane kalorie.
Trening po porodzie?
Opieka nad niemowlęciem sama w sobie jest intensywnym treningiem. Nieustanne pochylanie się nad dzieckiem, podnoszenie go, czy kołysanie do snu to czynności, które przyczyniają się do wzmocnienia mięśni i utraty sporej ilości kalorii. W efekcie, przyśpieszają proces chudnięcia. Bezpiecznym wsparciem w walce o odzyskanie wagi sprzed ciąży jest suplementacja. B-Shape wspomaga naturalny proces spalania tkanki tłuszczowej poprzez połączenie doskonale uzupełniających się składników pochodzenia roślinnego z odpowiednimi witaminami i makroelementami.
W 2 miesiące po porodzie można wpleść w swój codzienny grafik lekki trening. Powinien bazować na ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających, koncentrujących się przede wszystkim na partiach ciała, które wymagają najwięcej uwagi: mięśniach brzucha, ud i pośladków. Jednak nie wszystkie młode mamy mogą pozwolić sobie na tak rozplanowaną aktywność fizyczną. Zależy to od szeregu indywidualnych czynników, w tym m.in.:
- przebiegu porodu (naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie),
- procesu gojenia się ran,
- ogólnej kondycja zdrowotna matki.
Powrót do sylwetki sprzed ciąży nie jest łatwe. Ze względu na konieczne ograniczenia w zakresie intensywnej aktywności fizycznej, niezwykle ważne jest racjonalne opracowanie odpowiednio zbilansowanego jadłospisu. Uzupełniony o bezpieczne suplementy dla młodych matek, pozwala bez wyrzeczeń pozbyć się zbędnych kilogramów i utrzymać pożądaną wagę w rydzach.