Baby boom! Bliźniacza ciąża, podwójny problem przy wyborze wózka

bliźniaki
.

Kiedy przyszła mama widzi na teście ciążowym dwie kreski, nie myśli nawet w pierwszej chwili, że może za tym stać nie jedno, ale aż dwa maleństwa. Jeśli kiedykolwiek słyszała, że w jej rodzinie lub rodzinie partnera, ktoś urodził bliźnięta, to prawdopodobnie zastanawiała się kiedyś, chociaż przez chwilę, czy im również nie przytrafi się podwójne szczęście. Jednak jeśli kobieta była pewna, że nie może ją to spotkać, a mimo wszystko słyszy już na pierwszym usg, że nosi w sobie dwoje dzieci, jej pierwsza reakcja to zazwyczaj szok i niedowierzanie. Kiedy jednak wszyscy już oswoją się z myślą o bliźniaczej ciąży, zaczyna się rozmyślanie i planowanie. W końcu wszystko musi być podwójne. Dwa razy więcej pieluszek, dwa razy więcej ubranek, dwa łóżeczka, dwa foteliki samochodowe… Ilość akcesoriów może być przerażająca, ale przecież nie wszystko musi występować w dwóch egzemplarzach. Chociażby wózek, z którym przecież młoda mama będzie musiała często radzić sobie sama. Wybór tego idealnego modelu spędza często sen z powiek przyszłym rodzicom, dlatego warto przemyśleć, jakie czynniki decydują o tym, że będzie skrojony dokładnie do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dla bliźniąt?

Wózki bliźniacze występują w dwóch formach ułożenia siedziska: obok siebie i jedno nad lub za drugim. Są one narażone na większe obciążania niż te pojedyncze, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na komfort prowadzenia. Waga rosnących dzieci dodatkowo utrudni manewrowanie na różnych powierzchniach, więc warto postawić na sprzęt, który bardzo dobrze sobie radzi sobie na wielu powierzchniach. Musimy pamiętać także o wygodzie maluszków oraz ich bezpieczeństwie. W przypadku spacerówek niezbędną funkcją są pięcio-punktowe pasy bezpieczeństwa. Powinniśmy też zwrócić uwagę na wielkość wózka i sposób jego składania, tak by nie okazało się później, że nawet po złożeniu nie zmieści się on do bagażnika samochodu albo nie będzie dla niego miejsca w mieszkaniu. Kwestie estetyczne zostawiajmy na szarym końcu. Pamiętajmy jednak, że warto wybierać uniwersalne kolory i materiały łatwe w utrzymaniu czystości. Wózek bliźniaczy może być kosztowny, a rodzice coraz chętniej odkupują używany sprzęt w dobrym stanie.

Spośród czego możemy wybierać?

Przede wszystkim na rynku dostępne są wózki bliźniacze w opcjach 3w1, 2w1 oraz osobno podwójne gondole i spacerówki. Opcja 3w1, czyli foteliki wpinane do stelaża, gondole i spacerówki wydaje się bardzo atrakcyjną opcją, jednak praktyka pokazuje, że rodzice często nie są zadowoleni z trzeciej konfiguracji i kupują kolejny wózek, kiedy dzieci już siedzą. Kombinacje 2w1 to foteliki plus spacerówki, foteliki plus gondole lub gondole plus spacerówki. Najpraktyczniejszą opcją wydaje się konfiguracja gondola- fotelik, ponieważ daje młodym rodzicom okazję, by przekonać się w praktyce, jakie cechy powinien spełniać ich idealny wózek i zakupić spacerówkę, która spełni wszystkie oczekiwania. Każdy rodzaj wózków bliźniaczych występuje w opcji góra- dół oraz jedno obok lub za drugim, przy czym w ostatnim wypadku mamy jeszcze do wyboru podwójny lub pojedynczy stelaż.

Przykłady wózków bliźniaczych, dostępnych na rynku

Przedstawicielem wózków bliźniaczych 3w1 może być TFK Twin Adventure z fotelikami BeSafe iZi Go Modular I-Size. Siedziska są w nim umieszczone obok siebie na podwójnym stelażu, a cena takiego modelu to około 6000 zł. Przykładem opcji 2w1 jest wózek bliźniaczy Mountain Buggy Duet 3, czyli dwie gondolki i dwie spacerówki na jednym stelażu z siedziskami obok siebie. Cena takiego modelu to około 5000 zł. Inną kombinację 2w1 znajdziemy w wózku spacerowym Kiddy Evostar z dwoma fotelikami Evoluna I-Size. Siedziska umieszczone są jedno nad drugim, a cena takiego rozwiązania to około 8000 zł. Wśród praktycznych połączeń gondola plus fotelik znajdziemy, chociażby Jumper 4 Duo z fotelikami Aton 5. Jest to model na pojedynczym stelażu z siedziskami obok siebie, a cena takiego zestawu to około 3500 zł. Wśród bliźniaczych wózków spacerowych oryginalnym wyborem jest Bebetto 42 Sport, w którym dzieci mogą podróżować przodem do siebie. Cena takiego rozwiązania to około 1600 zł.

Możliwości wyboru idealnego wózka są ogromne. Każdy model występuje zazwyczaj w wielu różnych kolorach z ogromną ilością dostępnych dodatków, takich jak torby, organizery, śpiworki, parasole, czy nawet uchwyty na kubek dla rodzica. Przed podjęciem decyzji warto poczytać opinie innych konsumentów zamieszczone w internecie, obejrzeć video recenzje, porównać ceny w przeglądarkach, a przed zdecydowaniem się na zestaw z fotelikiem, przeanalizować wyniki crash testów. Można też wybrać się do sklepu i poprosić o możliwość sprawdzenia wózka na różnych powierzchniach i z dodatkowym obciążeniem, co pozwoli na rzeczywistą ocenę komfortu prowadzenia. Warto zwrócić uwagę na wagę samego sprzętu, zwłaszcza jeśli będziemy go musieli wnosić po schodach oraz na wymiary, jakie ma przed i po złożeniu. Pamiętajmy także, aby dbać o nasz nowy zakup, ponieważ bliźnięta rodzą się mniejsze, a co za tym idzie, dłużej korzystają z fotelików kubełkowych i gondoli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 − 63 =