Biegunka – przyczyny, objawy i leczenie

biegunka
.

Biegunką określa się stan, któremu towarzyszy bardzo częste oddawanie luźnego stolca. Ta uciążliwa dolegliwość może być następstwem stresu, zatrucia pokarmowego, ale też bardzo groźnych chorób. Długotrwała biegunka może doprowadzić do odwodnienia, dlatego warto wiedzieć jak z nią skutecznie walczyć.

Kiedy pojawia się biegunka i jakie są jej objawy?

Gdy luźny stolec utrzymuje się przez kilka dni, to należy mieć powody do niepokoju. W przypadku dzieci nawet jednodniowa biegunka może bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego ważna jest szybka rekcja, a czasem natychmiastowa interwencja lekarza. Biegunka u osób dorosłych może być spowodowana:

– stresem

– zatruciem pokarmowym

– problemami z układem pokarmowym (zapalenie jelit czy dwunastnicy)

– alergią

– zapaleniem spowodowanym bakteriami (np. Salmonelli) lub wirusami (rotawirusy, które wywołują tzw. grypę jelitową)

Biegunka może trwać kilka dni, ale i kilka tygodni, jeśli jej przyczyna tkwi w groźnym zakażeniu organizmu. Ostra biegunka potrafi męczyć nawet do dwóch tygodni. Ta przewlekła trwa czasami dłużej niż cztery tygodnie. Objawy, które mogą jej towarzyszyć to gorączka, nadmierna potliwość, nudności, wymioty, drgawki, silne bóle brzucha, osłabienie organizmu, a czasem nawet utrata przytomności. Pierwsze objawy biegunki powinny być sygnałem do natychmiastowego podjęcia działań.

Biegunka – jak pozbyć się uciążliwego problemu?

 Już przy pierwszych objawach warto zadbać o odpowiednie nawodnienie. Biegunka bardzo szybko prowadzi do odwodnienia organizmu, które z kolei przyczynia się do osłabienia, senności i złego samopoczucia. W aptekach bez recepty dostępne są preparaty, które hamują ruchy jelit i usprawniają proces wchłaniania się wody. Leki zmniejszają liczbę wypróżnień oraz wpływają na zmianę konsystencji stolca. Wśród domowych sposobów walki z rozwolnieniem, zaleca się przede wszystkim lekkostrawną dietę. Biegunka spowodowana zatruciem pokarmowym szybciej minie, jeśli spożywać się będzie ryż czy gotowane niepowodujące wzdęć warzywa, takie jak np. marchewka. Polecane są też suchary oraz czerstwe pieczywo. Warto też przygotować napar z ziół takich rumianek, mięta czy melisa. Mają one działanie przeciwzapalne oraz uspokajające. Jeśli podczas zażywania leków biegunka nie ustępuje po dwóch dniach to konieczna jest wizyta u lekarza. Także jeśli rozwolnieniu towarzyszą wymioty lub podwyższona gorączka to konieczna jest wizyta u specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę biegunki i dobierze odpowiednie leki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 48 = 49