Butelka do karmienia niemowląt stara jak świat

skóra dziecka
.

Mogłoby się wydawać, że butelka do karmienia nie jest niczym niezwykłym. Prosty pojemnik ze smoczkiem – nic więcej. Butelki pojawiły się na rynku akcesoriów dla niemowląt dopiero w 16 wieku. Dzieci rodziły się od czasów starożytnych. Jak więc radzono sobie z odżywianiem niemowlaków? Nie istniały jeszcze takie produkty, które zastępowały naturalną pierś mamy.

Istnieją interesujące dowody sugerujące, że co najmniej 900 lat temu wiele dzieci było karmionych przy użyciu butelek o różnych kształtach czy kubków do karmienia i innych przyborów kuchennych.

Róg zwierząt jako butelka?

W średniowieczu korzystano z rzeczy, która mogłaby się wydawać dzisiaj prymitywna. Mowa o rogu, który oprócz karmienia niemowląt był używany do picia wody czy alkoholu. Za smoczek służył mały kawałek skóry zwierzęcej, owinięty wokół podstawy. Sam róg, używany jako butelka dla niemowląt, mógł pochodzić od żubra, byków, a nawet niektórych rodzajów jeleni.

Higiena w XVI wieku

W Europie w latach 1600-tych używano skórzanych i drewnianych butelek dla dzieci. Później opracowano butelki z cyny dla niemowląt, wiele z nich można dziś zobaczyć w muzeach. Większość tych wczesnych buteleczek dla niemowląt miała kształt kolby i zakręcane wieczka tworzące twardy okrągły smoczek lub sutek.

Lekarze zaczęli opracowywać sztuczne techniki karmienia oparte na mleku zwierzęcym i wprowadzono nowe urządzenia do podawania z różnych materiałów, takich jak drewno, cyna czy szkło.Pojemniki były wysokie, miały kształt przypominający butelkę, a na czubku znajdował się kawałek tkaniny lub gąbka w kształcie sutków. Taki materiał nie tylko symulował kształt smoczka, ale także regulował przepływ mleka i zapobiegał uszkodzeniu dziąseł przez dziecko podczas karmienia.

Chociaż butelki dla niemowląt stały się bardziej zaawansowane technologicznie jak i materiałowo przez następne 200-400 lat, wszystkie butelki dla niemowląt miały wspólną cechę – były niewiarygodnie brudne, trudne do utrzymania w czystości i praktycznie niemożliwe do sterylizacji. Trzeba zaznaczyć, że medycyna nie była szczególnie rozwinięta w tym zakresie. Potrzeby żywieniowe dzieci nie liczyły się zbytnio w tamtych czasach. Dopiero z biegiem lat odkryto zależność między liczbą zgonów niemowląt a używaniem brudnych butelek, które niepoddano procesowi sterylizacji.

Metoda prób i błędów

Od XVIII wieku producenci butelek zaczęli kłaść większy nacisk na wygodę, ergonomię i czystość. Wzory wahały się od płaskich butelek do takich z dmuchanego szkła w kształcie banana, które pozwalały karmiącemu niemowlęciu pozostać w pochylonej pozycji podczas karmienia. Nie każda nowa konstrukcja butelki miała pożądany efekt. W XIX wieku butelki z cyny były powszechne, pomimo wysokiego współczynnika śmiertelności, jaki spowodowały. Mleko rozkładało się i wchłaniało metal oraz dostarczało toksyczną miksturę, która była spożywaną przez niemowlę.

Inny ciekawy wariant wprowadzono w 1860 roku – szklaną kolbę wyposażoną w gumową rurkę. Początkowo uznawana za jedną z najbardziej praktycznych butelek pielęgnacyjnych na rynku, została zakazana w 1910 r. Jak się okazało stała się siedliskiem dla wielu bakterii.

Pojemniki w kształcie dziobu

W 18 i 19 wieku pojemniki o kształcie dziobu ptaka i kubki były popularnymi przyborami do karmienia niemowląt. Większość pojemników była łatwiejsza w czyszczeniu niż wcześniejsze butelki do karmienia niemowląt. Wydłużony kształt i wąski otwarty lejek przypominał dzisiejszą sosjerkę. Oryginalnie podawano z nich mieszankę gotowanej mąki z wodą z dodatkiem chleba i jajka. Samo danie było raczej okropne w smaku i wyglądało nieciekawie.

Butelki z szeroką szyjką

W latach 50. ubiegłego wieku wynaleziono bardzo popularne modele z wąską szyjką odporne na ciepło. Dla Europy i Wielkiej Brytanii szeroka szyjka butelki nie była znana aż do wczesnych lat 60-tych, mimo że były dostępne w Stanach Zjednoczonych od początku lat dwudziestych.

Wraz z pojawieniem się formowanego i żaroodpornego szkła Pyrex®, producenci butelek zaczęli masowo produkować butelki do karmienia o prostym kształcie, wyposażone w gumowe smoczki i szeroką szyjkę dla łatwego czyszczenia.

Ostatecznie, większość szklanych butelek dla niemowląt, zostało zastąpionych plastikiem z poliwęglanu. Ostatnio odkryto, że poliwęglanowy plastik po ogrzaniu uwalnia rakotwórczy związek chemiczny o nazwie bisfenol A, powszechnie znany jako BPA. Wiele firm zaprzestało produkcji opakowań i przyborów do karmienia dla niemowląt właśnie z tą substancją.

Bezpieczne odpowiedniki – butelki PP i PES

Firma Mamajoo stosuje bezpieczne dla zdrowia substancje o nazwie Polipropylen (PP) i Polieterosulfon (PES), która są odporne na wysoką temperaturę, dzięki czemu nie emitują szkodliwych substancji do żywności.  Bezpieczne w użyciu są idealne do zastosowania podczas podgrzewania mleka czy pokarmu w gorącej wodzie. Spełniają wszystkie normy dotyczące żywienia niemowląt i dzieci, obowiązujące w Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 2 =