Jak być dobrym ojcem?

dobry tata
.

Jak być dobrym tatą. Odpowiedź może i nie jest trudna ale wprowadzenie jej w życie to już inna „para kaloszy”. Nie da się uniknąć porównania do własnego dzieciństwa i relacji z własnym ojcem. Każdy ma inne wspomnienia ze swojego dzieciństwa i zależnie od nich stara się kierować własnym ojcostwem. Jakie by nasze wspomnienia nie były to zawsze jednak będziemy starać się uskuteczniać i poprawiać metody wychowawcze podpatrzone u swoich rodziców. Niestety często też popełniamy podobne błędy, chociaż staraliśmy się je wykorzenić z własnych zachować i relacji z dzieckiem. Jak opisać dobre ojcostwo…

Dziesięć przykazań dobrego taty

Czym jest dobre ojcostwo, „tatusiowanie”? Próbując ubrać to w słowa wymyślono takie „dziesięć przykazań dobrego ojca”. Nie są może idealne. Jeżeli komuś się spodobają może je zaimplementować do siebie, ewentualnie skonstruować własne dziesięć przykazań relacji ojciec – dziecko. Opracowano je bazując i opierając się na dziesięciu przykazaniach Bożych. Wszystkie są jednakowo ważne, a kolejność ich jest jedynie porządkowa.

1. Nie będziesz miał rzeczy innych przed dzieckiem

Czyli dziecko jest najważniejsze (stoi ponad pracą, komputerem, telewizją i innymi „zabieraczami czasu”). Tata zawsze ma czas dla swojego dziecka.

2. Komunikacja z dzieckiem jest nieodzowna

Przede wszystkim dobry tata słucha uważnie swojego dziecka, a dopiero później sam mówi. Należy słuchać dziecka i zachęcać je do dzielenia się swoimi troskami i kłopotami.

3. Misja wychowawcza jest najważniejsza

Dobry ojciec jest oddany misji rodzicielstwa.

4. Czcij ojca swego i matkę swoją

Relacja ze swoimi rodzicami jest najlepszym przykładem jakie dziecko może podpatrzeć u swoich rodziców i zaimplementować do swoich poczynań, zachowań.

5. Nie krzywdź swojego dziecka

Mało zmiana w odniesieniu do oryginału. Ochrona przede wszystkim tych, którzy nie mogą się sami bronić.

6. Dobry ojciec darzy swoje dziecko miłością bezwarunkową

Dobry Tatuś kocha swoje dziecko wtedy kiedy jest dobre i grzeczne, kocha też w sytuacji kiedy jego pociecha nieźle nabroi.

7. Tata musi zapewnić byt swojemu dziecku

Rodzice muszą zaspokajać potrzeby swoich dzieci. Również te materialne (z zaznaczeniem potrzeb, a nie zachcianek). Nie może mieć miejsca sytuacja, gdy niepełnoletnie dziecko musi pracować na swoje utrzymanie.

8. Doby tata, to dobry przykład i ogromna odpowiedzialność

Rodzice dają przykład swoim dzieciom jak należy postępować. Każdy ojciec dziecka musi być świadomy tego, że dziecko będzie go naśladować.

9. Dobry ojciec jest cierpliwy

Rodzic wie, że dziecko popełnia błędy. Nie unosi się wiec gniewem, a cierpliwie i konsekwentnie wspiera niezależnie od zaistniałej sytuacji. Nie można zostawić dziecka samego z jego problemami.

10. Tata spędza czas ze swoimi dziećmi

Ojcem nie jest się od święta, od niedzieli. Rodzicem jest się 24h na dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

95 − = 91