Czego nie wiedziałeś o badaniach DNA na ojcostwo w ciąży?

rodzina
.

Badania DNA są już dostępne w całej Polsce i to od 10 tygodnia ciąży. To prosty i szybki sposób na to, aby upewnić się co do ojcostwa  jeszcze przed narodzinami dziecka. Czego o nich nie wiedziałeś?

Ustalając ojcostwo w ciąży można jednocześnie zbadać dziecko

Wykonując test DNA przy okazji badań w ciąży przyszli rodzice oprócz informacji dotyczącej pokrewieństwa zyskują również pewność, że ich dziecko jest zdrowe (nie ma jednej z najczęstszych wad genetycznych takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau itp.). To bardzo cenna wiedza, która daje im spokój i pozwala cieszyć się oczekiwaniem na przyjście na świat potomka.

Badania DNA w ciąży dają tak samo pewny wynik, jak te wykonane po urodzeniu dziecka

Metody wykorzystywane przy ustaleniu ojcostwa w trakcie ciąży pozwalają na uzyskanie jednoznacznego wyniku, który jest tak samo pewny jak rezultat badań przeprowadzanych już po przyjściu dziecka na świat. Test wykonany przy okazji badań w ciąży przeprowadzany jest dokładnie w taki sam sposób. Przyszli rodzice mogą więc być spokojni o pewność wyniku.

Można wykonać badanie DNA w ciąży z krwi matki

We krwi ciężarnej krąży wolne DNA. Jest ono mieszaniną DNA matki oraz DNA płodu. Współczesna technologia bioinformatyczna pozwala nie tylko na wyizolowanie DNA płodu i odseparowanie go od materiału genetycznego matki ale też porównanie z DNA potencjalnego ojca. Jest to możliwe dzięki bardzo nowoczesnej metodzie zwanej Sekwencjonowaniem Nowej Generacji (w skrócie NGS).  Metoda ta gwarantuje dużą prostotę wykonania badania dla pacjenta i jednocześnie daje pewny i jednoznaczny wynik.

Do badania DNA w ciąży można wykorzystać próbki dyskretne

Do badania ojcostwa w trakcie ciąży można wykorzystać zarówno wymazy z policzka jak i również próbki bardziej dyskretne jak np. włosy, szczoteczkę do zębów, plamy krwi, niedopałek papierosa, chusteczkę z katarem itp. Co więcej laboratoria często dają na takie próbki nawet gwarancję. To znaczy, że w sytuacji, gdyby np. próbka była nieprawidłowo pobrana pacjenci mogą ją pobrać raz jeszcze i dostarczyć do badania, a analiza zostanie wykonana bezpłatnie.

Badania DNA na ojcostwo wykonywane w ciąży są pewne, a przy tym doskonale dostępne. W tej chwili można je wykonać z powodzeniem w całej Polsce. To duże ułatwienie dla wielu pacjentów. Pozwalają unormować sytuację rodzinną jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, podjąć ważne życiowe decyzje czy chociażby uznać potomka w trakcie ciąży.

Tekst powstał we współpracy z portalem www.badaniaprenatalne.pl

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

60 − 55 =