Czym jest rekuperacja w domu?

dom
.

Rekuperacja jest to przede wszystkim funkcja w wentylacji, która działa za pomocą centrali. Polega to na tym, że centrala za pomocą elementów mechanicznych nawiewa świeże powietrze poprzez specjalne otwory, natomiast wywiewa z nich zużyte powietrza. Urządzenia z funkcją rekuperacji zazwyczaj mają w standardzie wbudowane wymienniki ciepła, które działają na zasadzie odbierania dużej temperatury z użytego powietrza i przekazaniu jej powietrzu nawiewanemu z zewnątrz. Dlatego też możemy za pomocą tej metody zmniejszyć starty ciepła generowane z wentylacji. Centrale z funkcją rekuperacji pozwalają również na filtrowanie świeżego powietrza. Jest to świetny sposób na uniknięciu smogu w mieszkaniu. Droższe urządzenia posiadają jonizatory, pozwalające na ochronę przed wniknięciem do organizmu różnych zanieczyszczeń. Rekuperacja jest idealna dla osób uczulonych na przykład na kurz. Dlatego też dla ludzi z alergią jest znakomitym urządzeniem.

Na czym właściwe polega rekuperacja?

Rekuperacja jest to mechanizm, który umożliwia odzyskanie ciepła. Jest to tak zwana wymiana żutego powietrza ze świeżym powietrzem. Strumienie powietrza przemieszczają się przez specjalny wymiennik, gdzie jest odzyskiwana energia cieplna z odprowadzonego powietrza. Stosując wymiennik świeże powietrze nie miesza się z zużytym. Rekuperacja pozwala nam także chronić klimat poprzez efektywne i oszczędne używanie tego rodzaju sprzętu. Może ona zagwarantować zmniejszenie strat cieplnych nawet o 91 procent. Od wyboru odpowiedniego rekuperatora, będzie zależeć stopień jego energooszczędności oraz efektywności.

Rekuperacja pozwala nie tylko zaoszczędzić nam pieniądze, ale także umożliwia dostarczanie nam w sposób ciągły świeżego powietrza do naszych mieszkań, gdyż posiada funkcję wentylacji mechanicznej z rekuperacją (wymuszony ciąg). Serownik zainstalowany w wentylatorze pozwala na regulowanie strumienia powietrza.

Podsumowanie

Rekuperacja to proces, który pozwala na uzyskanie czystego powietrza z zanieczyszczonego. Wentylacja z funkcją rekuperacji pozwala zagwarantować świeżość w pomieszczeniach usuwając przy tym zużyte powietrze z dużą zawartością CO2. Rekuperacja z powodzeniem może by używana przez wszystkim, ponieważ dostarcza ona czystego powietrza do mieszkań. Jest także przyjazna dla środowiska oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze. Rekuperacja z roku na rok jest coraz to często standardem podczas budowy nowych mieszkań. Rekuperator może być wykorzystywany w budownictwie jednorodzinnym oraz w nowych budownictwach.

Źródło: https://www.wojwent.com/rekuperacja/poznan/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 2 =