Dlaczego biegunka u dziecka może być niebezpieczna?

dziecko
.

Problemy z brzuszkiem to częsta przypadłość dzieci – zwłaszcza niemowląt o niedojrzałym układzie pokarmowym. Biegunka jest dla najmłodszych nie tylko wyjątkowo nieprzyjemnym doświadczeniem, ale także realnym zagrożeniem dla zdrowia! W jaki sposób uniknąć jej przykrych konsekwencji?

Przyczyny biegunki u maluchów

Za wystąpienie problemu, jakim jest biegunka u dziecka, zwykle odpowiadają wirusy (głównie rotawirusy) i bakterie dostające się do jego organizmu wraz z pokarmem. Inną przyczyną takiego stanu rzeczy może być wystąpienie reakcji alergicznej. W praktyce ten nieprzyjemny objaw może wystąpić nawet przy bólu spowodowanym ząbkowaniem. Bardzo często pojawia się również w sytuacji naruszenia naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego maluszka, spowodowanego antybiotykoterapią. W zależności od źródła problemu zdarzają się także inne dolegliwości towarzyszące, takie jak wysoka gorączka czy wymioty. Jak widać, biegunka u dziecka może mieć wiele przyczyn, a jej pojawienie się u najmłodszych zdarza się stosunkowo często. Nie należy jednak bagatelizować jej wystąpienia – utrzymująca się przez dłuższy czas może okazać się niebezpieczna.

Biegunka u dziecka i związane z nią zagrożenia

Podstawowym niebezpieczeństwem związanym z wystąpieniem biegunki jest odwodnienie organizmu. Jego pierwsze objawy to suche wargi, płacz bez łez i silne rozdrażnienie lub apatia. Właśnie w tym czasie należy szczególnie dbać o odpowiednie nawadnianie maluszka, np. podając mu roztwór elektrolitów, herbatki dla najmłodszych lub soczki owocowe rozcieńczone wodą. Poważne odwodnienie może skutkować spadkiem ciśnienia krwi i zaburzeniami pracy mózgu, a tym samym bezpośrednim zagrożeniem dla życia! Długo utrzymująca się biegunka u dziecka to także ryzyko zaburzenia pracy narządów wewnętrznych i składu płynów w organizmie, dlatego w przypadku dolegliwości utrzymującej się kilka dni konieczna jest wizyta u lekarza. Konsultacji wymagają także sytuacje, w których w stolcu pojawia się krew lub biegunce towarzyszą wymioty utrzymujące się ponad dobę. Jeżeli dziecko ma poniżej 12 miesięcy i nie spożywa pokarmu od kilku godzin lub nie przyjmuje żadnych płynów, należy podjąć natychmiastowe działanie. W skrajnych przypadkach odwodnienia konieczne jest podanie kroplówki. Choć tego typu sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko, należy mieć świadomość zagrożeń związanych z wystąpieniem biegunki u dziecka i bacznie obserwować jej przebieg w celu uniknięcia szeregu poważnych powikłań.

Naturalne kosmetyki dla mężczyzn – gdzie ich szukać?

Moda na ekologiczne podejście do kosmetologii utrzymuje się nie tylko wśród kobiet – po organiczne kosmetyki coraz chętniej sięgają także panowie. Ich znalezienie jest jednak nieco trudniejsze. Dlatego podpowiadamy, gdzie najlepiej ich szukać i na co warto zwracać uwagę przy ich wyborze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 2 =