.
Lato i jesień to bogactwo świeżych warzyw i owoców, z których można zrobić smaczne przetwory dla całej rodziny. Badania jasno pokazują, że spożycie owoców i warzyw jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia. Domowe przetwory mogą być świetnym sposobem na przemycenie do diety dziecka warzyw i owoców.
Warzywa i owoce jako podstawa żywienia
Dietetycy alarmują, że połowę spożywanych posiłków powinny stanowić warzywa i owoce. Należy po nie sięgać jak najczęściej, ponieważ zawierają dużo cennych składników odżywczych. Właściwe spożycie warzyw i owoców chroni człowieka przed rozwojem wielu chorób: nadciśnienie, nowotwory, cukrzyca czy miażdżyca. Dostarczają niewiele kalorii dając jednocześnie uczucie sytości i poczucia lekkostrawności. Niektóre warzywa i owoce są jednak dostępne sezonowo, a eksperci twierdzą, że to jedna z największych przeszkód do ich spożywania. Wiele osób nie jest przekonanych do mrożonek, które mają jednak bardzo dobry skład.
Utrwalenie warzyw i owoców
W Polsce przygotowuje się dużą ilość przecierów, kiszonek, powideł, konfitur czy soków. Produkty poddane się znaczącej obróbce kulinarnej w postaci wysokiej temperatury lub kiszenia. Część cech sensorycznych i wartości odżywczych ulega pogorszeniu. Plusem przetworów jest możliwość spożywania warzyw i owoców przez cały rok. Szczególnie polecane są kiszonki, które zawierają wiele składników odżywczych. Stanowią źródło korzystnej mikroflory probiotycznej wpływającej pozytywnie na układ pokarmowy. Sok z ogórków kiszonych jest świetną propozycją dla niejadków. Picie soku zwiększa bowiem apetyt u dzieci i dorosłych.
Przetwory domowe dla dzieci
Spora część dzieci ma dość niski apetyt, który obejmuje zwłaszcza zdrowe produkty. Domowe przetwory zawierające warzywa mogą być jednym ze sposobów przemycenia ich do posiłków dzieci. Możemy kisić ogórki, rzodkiewki, paprykę, kalafior, brokuły oraz wiele innych warzyw. Dodatek aromatycznych przypraw dopasowany do gustu kulinarnego dziecka będzie dodatkowym atutem. Dzieci szczególnie uwielbiają przetwory z owoców, czyli różnego rodzaju dżemy czy powidła. Można je dodać do naleśników, kanapek czy jako zdrowy dodatek do serka naturalnego. Coraz bardziej modne jest dodawanie do przetworów zamienników cukru, aby zmniejszyć kaloryczność uzyskanego dżemu. Dobrym pomysłem jest również zrobienie przecieru z jabłek, który dodajemy do jogurtu lub do ciasta.
Na portalu ogrodniczym Nowy Działkowiec znajdziemy wiele porad oraz inspiracji dotyczących domowych przetworów.