Dzieci i plamy

dziecko
.

Każde dziecko brudzi i psoci – jest to wpisane w jego rozwój. I nic dziwnego, bowiem mówi się, że dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe. Czasami plamy są bardzo trudne do usunięcia – szczególnie te z mebli czy też ścian. Pokażemy jak się ich pozbyć w tani sposób, bądź skutecznie zamaskować, np. naklejkami na ścianę.

Sposoby na plamy

Plamy, które najczęściej powstają w pokojach dziecięcych, mają różne pochodzenie: tłuszcz, farbki, kredki, flamastry czy jedzenie. Niektóre z nich da się szybko usunąć, niektóre potrzebują zamalowania czy zakrycia.

Jeżeli w domu jest cisza, to wiedz, że dzieci coś psocą! Na przykład rysują kwiatki na ścianie. Kredkę czy ołówek możemy jeszcze usunąć zwykłą gumką do mazania. Może się ona także okazać wybawieniem przy flamastrach. Musimy jednak bardzo uważać przy tarciu, aby jeszcze bardziej nie pogorszyć sprawy. Jednak jeżeli plama nie zejdzie, to niestety czeka nas malowanie, bądź tapetowanie.

Drugimi najczęstszymi plamami są te tłuste – po kotlecie, chipsach czy frytkach. Jeżeli uda się nam zobaczyć plamę w miarę świeżą, to być może nie będziemy skazani na malowanie. Jeżeli natomiast dziecko ukryje przed nami swą niszczycielską działalność, to zastanówmy się, jaki kolor będzie najlepszy. Przede wszystkim, kiedy widzimy plamę na ścianie, delikatnie dociśnijmy ją papierowym ręcznikiem. Wchłonie się nadmiar tłuszczu. Następnie nałóżmy albo piankę do golenia, albo talk czy mąkę. Powinny one zebrać ze ściany resztę tłuszczu. Na koniec przemyjmy delikatnie ciepłą wodą z detergentem. Powinno zadziałać.

Zamalować?

Zamalowanie ściany zawsze wiąże się z dużymi kosztami oraz możliwością niedopasowania koloru do pozostałej części pokoju (w zależności od nasłonecznienia, kolory różnie reagują na blaknięcie).  Trzeba też pogodzić się z unoszącym się po mieszkaniu zapachem farby. Oczywiście, można kupić takie bezzapachowe oraz przeznaczone dla dziecięcych pokoików farby ścieralne – jakieś drobne plamy zawsze będzie można z ich zmyć. Poradzą sobie one z tłustymi plamami, jednak markery czy flamastry mogą już być wyzwaniem.

Naklejka na ścianę

Są plamy, które pomimo wielu prób ich usunięcia, pozostaną na ścianie. Wiesz, że kolejne malowanie może nie przynieść skutecznych działań, bo zabrudzenie może się „przebić”. Możesz wtedy zainwestować w naklejki ścienne, które skutecznie zamaskują nawet najgorszy efekt dziecięcych zabaw. Naklejki na ścianę przepięknie potrafią także przyozdobić każdy pokój. Ich aplikacja jest bardzo prosta, bowiem odkleja się zabezpieczoną część i przykłada do ściany, uważając, by pod naklejkę nie dostały się pęcherzyki powietrza. Dzięki temu, że naklejki na ścianę można zakupić w wielu wzorach i kolorach, można zaangażować dziecko w ich kupno. Kiedy samo wybierze naklejkę ścienną prawdopodobnie będzie bardziej dbało o jej stan. Ceny naklejek są bardzo przystępne, a mnogość wzorów sprawi, że na pewno znajdzie się coś dla dzieci.

Jak pokazuje praktyka, dzieci swoje talenty artystyczne wyżywają nie tylko na kartkach. Są jednak sposoby, aby zaradzić małoletnim Picassom i w łatwy i szybki sposób zakryć ich małe dzieła sztuki. Zmycie, zamalowanie, czy zastosowanie naklejki ściennej – wszystko zależy od rodzaju powierzchni oraz zabrudzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

86 − = 79