Dziecko budzi się co godzinę w nocy. Gdzie szukać rozwiązania?

dziecko
.

Częste pobudki niemowlęcia lub małego dziecka są bardzo męczące dla rodziców i samego malucha. Wraz z upływem kolejnych miesięcy niemowlę powinno przesypiać coraz większą ilość godzin. Niestety niemowlęta, a nawet starsze dzieci potrafią zaskoczyć i budzić się nawet co godzinę w nocy. Co robić?

Z jakich powodów dziecko może budzić się w nocy?

Niemowlęta zazwyczaj budzą się z głodu lub z potrzeby bliskości rodzica. Jednak to nie jedyne powody częstego wybudzania się w nocy. Wielu rodziców jako przyczynę budzenia się dziecka wskazuje ząbkowanie. Dzieci mogą mieć problemy ze spokojnym snem z powodu niewygodnej piżamy lub zbyt wysokiej temperatury panującej w pokoiku. Czasem winą może być niewygodny materac. Spokojny sen malucha może być również zaburzony z powodu choroby np. zatkanego noska. Wtedy warto zastosować krople do nosa dla dzieci np. Nasivin soft, Noson, Sudafed Xylospray. Przed podaniem leku trzeba zapoznać się z ulotką, ponieważ niektóre leki można podawać dopiero od 1 lub od 2 roku życia.

Dzieci około 2 roku życia w nocy wybudzają koszmary senne, które u niemowląt nie występują. Wtedy maluch budzi się z płaczem lub krzykiem i potrzebuje bliskości rodzica. Skoki rozwojowe oraz zbyt wiele odbieranych bodźców w ciągu dnia mogą być powodem niespokojnego snu u dzieci w różnym wieku. Widząc, że dziecko jest rozdrażnione, lepiej ograniczyć mu ilość bodźców np. nie włączać telewizora w ciągu dnia. Nieregularny harmonogram dnia również może wpływać na to, że dziecko będzie budziło się w nocy i pojawi się problem z ponownym zaśnięciem.

W jaki sposób poprawić jakość snu u dziecka?

Bardzo ważne jest, aby każdy dzień przebiegał zgodnie z określonym harmonogramem. Drzemka w ciągu dnia, wieczorna kąpiel i układanie do snu wieczorem, powinny być zawsze o tej samej porze. Zachowanie rytuałów może zdziałać cuda. Poza tym trzeba zapewnić dziecku najlepsze warunki do spania, zadbać o przewiewną i wygodną piżamkę, chłonną pieluchę oraz wygodny materac. Poza tym dziecko powinno mieć spokojny i cichy kącik do spania, w którym może się zrelaksować i wyciszyć.

Duże znaczenie ma wieczorne oczyszczanie noska, szczególnie u kilkumiesięcznych niemowląt, które mają małe i szerokie noski, w których zbiera się tzw. sapka. Aby oczyścić nosek najlepiej użyć wody morskiej i aspiratora do noska. Dzięki temu dziecko może swobodnie oddychać podczas snu i jest szansa, że nocnych pobudek będzie zdecydowanie mniej. Warto zdawać sobie sprawę, że nawet kilkuletnie dzieci mogą wybudzać się ze snu i czasem trzeba ten okres po prostu przetrwać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

23 − 16 =