E-paragon od sprzedawcy. Kiedy będzie można go otrzymać?

E-paragon od sprzedawcy. Kiedy będzie można go otrzymać?
.

Paragony fiskalne otrzymujemy praktycznie każdego dnia. Za zakupy w sklepie spożywczym, za skorzystanie z usług salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego, po wizycie w kawiarni… Często jednak nie przywiązujemy wagi do tego wydruku. Zapominamy wręcz, że paragon ma duże znaczenie – zarówno dla nas, jak i dla całej gospodarki. A już niedługo dokument ten będzie można otrzymać także w formie elektronicznej.

Jakie znaczenie ma paragon fiskalny?

Z punktu widzenia konsumenta, paragon fiskalny jest istotny przede wszystkim dlatego, że umożliwia łatwiejsze skorzystanie z prawa do reklamacji towaru lub usługi bądź zwrotu produktu. Ale to nie jedyny powód, dla którego warto odbierać dokumenty wydawane przez sprzedawców. Paragony fiskalne dają również większą gwarancję, że mamy do czynienia z rzetelną firmą. Ponadto, zwracając uwagę na to, czy po sfinalizowaniu transakcji otrzymaliśmy właściwy dowód sprzedaży, przyczyniamy się do wspierania uczciwych przedsiębiorców oraz do walki z tzw. szarą strefą. W związku z tym, prosta czynność, jaką jest odebranie paragonu fiskalnego, wpływa korzystnie na funkcjonowanie całej gospodarki.

Co ciekawe, w dzisiejszych czasach często organizowane są akcje, które mają uzmysłowić konsumentom rolę dokumentów wystawianych przez sprzedawcę. Doskonałym tego przykładem jest Narodowa Loteria Paragonowa, czyli kampania nadzorowana przez Ministerstwo Finansów. Wspomniana akcja to nie tylko zabawa z cennymi nagrodami. Jej zadaniem jest także budowanie świadomości społecznej oraz promowanie dobrych nawyków konsumenckich.

Dokumenty elektroniczne dla klientów

Od 1 stycznia 2018 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowy system fiskalizacji. W jego ramach urządzenia rejestrujące będą pracowały w trybie online. I właśnie dzięki temu w punktach handlowych i usługowych pojawią się kasy fiskalne, które wystawią elektroniczne paragony. Urządzenia tego typu będą wdrażane stopniowo, więc nie od razu w każdym sklepie otrzymamy dowód sprzedaży w formie cyfrowej. Niemniej, już od przyszłego roku pojawi się szansa na uzyskanie takiego dokumentu.

Wprowadzenie e-paragonów nie będzie oznaczało wycofania z obiegu papierowych dokumentów. W związku z tym, w przyszłości sprzedawca wyda nam również wydruk z kasy fiskalnej. O dodatkową formę dowodu sprzedaży będziemy zaś musieli poprosić. Pytanie jednak, co przemawia za dokumentem elektronicznym? To proste. E-paragon zostanie przesłany bezpośrednio na nasz adres poczty e-mail. Zniknie więc konieczność przechowywania papierowego wydruku, np. w torebce lub portfelu. Ponadto, paragon elektroniczny ma zawierać specjalny kod, dzięki któremu będzie można łatwo sprawdzić szczegółowe informacje na temat kupionego towaru.

Więcej płatności kartą

Możliwość otrzymania paragonu elektronicznego nie będzie jedyną korzyścią, która pojawi się wraz z  kasami fiskalnymi online. Nowe rozwiązania prawne oraz technologiczne sprawią również, że znacznie większa liczba placówek handlowych i usługowych zacznie akceptować płatności w formie elektronicznej. Promowanie obrotu bezgotówkowego jest bowiem jednym z podstawowych założeń systemu online. Co za tym idzie, w przyszłości zdecydowanie rzadziej spotkamy się z nieprzyjemną sytuacją, w której nie możemy czegoś kupić, bo nie mamy akurat przy sobie wystarczająco dużo gotówki. Zamiast tego, po prostu zapłacimy za towar lub usługę kartą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 8 = 1