Endodoncja

Endodoncja
.

Bardzo wiele osób podczas wizyty u stomatologa dowiaduje się o tym, że czeka je leczenie endodontyczne, co zazwyczaj jawi się dosyć tajemniczo, groźnie i skomplikowanie.

Pod tym skomplikowanym określeniem kryje coś, o czym prawdopodobnie przynajmniej raz każdy słyszał – leczenie kanałowe. Sama endodoncja jest określeniem działu stomatologii, który rozpoznaje a następnie szuka najlepszych metod leczenia chorób miazgi zębowej. Wspomniany dział zajmuje się również leczeniem różnorakich schorzeń dosięgających tkanek okołowierzchołkowych.

Endodoncja stawia na pierwszym miejscu zdiagnozowanie problemu, a następnie leczenie danego schorzenia, jakie dotyka miazgi zębowej lub wspomnianej już tkanki okołowierzchołkowej. Podczas takich zabiegów konieczne jest wykorzystanie specjalnych narzędzi piłujących oraz penetrujących, jednakże w dzisiejszych czasach coraz więcej lekarzy wykorzystuje różnego rodzaju mikroskopy oraz endometry, dzięki którym można jeszcze precyzyjniej wykonywać zabiegi. Nie bez znaczenia pozostaje również diagnostyka rentgenowska, która z kolei bardzo ułatwia przygotowanie się do zadania, jakie ma przed sobą stomatolog.

Leczenie kanałowe bardzo często jest również niejako poprzedzeniem leczenia protetycznego. Bardzo ważne jest to, aby jeszcze przed rozpoczęciem takiego leczenia, lekarz dentysta posiadał wszystkie informacje odnośnie ewentualnych chorób drobnoustrojowych pacjenta. Przez długi czas endodoncja nie była zbyt lubiana przez pacjentów, gdyż musieli oni wielokrotnie odwiedzić gabinet dentystyczny w krótkim czasie. Co więcej, zabieg bardzo często był nieprzyjemny i stosunkowo bolesny, dlatego tak wiele mitów narosło wokoło całego tego procederu. Aktualnie mamy do czynienia z najnowocześniejszymi odkryciami stomatologii, dzięki którym możemy otrzymać znieczulenie i praktycznie nie czuć wykonywanego zabiegu. Co więcej, bardzo wiele różnych zabiegów może być przeprowadzonych już podczas jednej wizyty, co jest bardzo ważne nie tylko dla pacjentów, ale również dentystów.

Mam nadzieję, że w tym artykule nieco udało mi się rozjaśnić kwestię endodoncji, czyli popularnego leczenia kanałowego. Nie jest ono tak straszne, jakby to mogło się wydawać, a niekiedy potrafi niesamowicie poprawić komfort naszego życia i funkcjonowania. Nie bójmy się dentystów i stomatologów, gdyż o nasze uzębienie warto dbać – to przecież nasza pierwsza wizytówka przed światem.

1 komentarz


  1. Leczenie kanałowe ratuje nam zęba. Choć nie rzadko okazuje się, że trzeba ząb usunąć

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 6