Każdy uśmiech Fundacji ociera łzę z policzka smutnego dziecka, za to was kochamy. Dziękujemy za to, że istniejecie! Pomagacie i dodajecie otuchy w trudnych chwilach dla nas – takie wpisy można znaleźć w kronice Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową, która nieprzerwanie od 25 lat pomaga chorym dzieciom i ich rodzinom z całej Polski.
Ciężka choroba dziecka to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu całej rodziny. Długie pobyty w szpitalu, z dala od domu, obciążenie psychiczne i fizyczne są często trudne do udźwignięcia. Dodatkowo, oprócz problemu zdrowotnego, rodziny borykają się z bardzo trudną sytuacja materialną, zwłaszcza gdy jedno z rodziców musi zrezygnować z pracy, aby zajmować się chorym dzieckiem. Sytuacja, zwłaszcza na początku, wydaje się beznadziejna. Na szczęście są w naszym otoczeniu organizacje, które oferują pomoc.
Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową prowadzi w Warszawie Ośrodek Terapeutyczny z miejscami hotelowymi. Z pomocy Fundacji korzysta kilkaset osób rocznie, dzieci i ich rodzice z całej Polski. Mieszkają w Ośrodku, gdy dziecko oczekuje na miejsce w jednej z warszawskich klinik onkologicznych, gdy niezbędne jest przeprowadzenie badań kontrolnych lub gdy mali pacjenci poddawani są zabiegom w ciągu dnia, a pozostawanie na noc w szpitalu nie jest konieczne. Rodzice mieszkają w Ośrodku także wtedy, gdy dziecko pozostaje w szpitalu. W klinikach najczęściej nie ma dobrych warunków, aby wygodnie wyspać się, umyć czy odpocząć. Dlatego, gdy pozwala na to stan i wiek dziecka, rodzice – po całym dniu w szpitalu – wracają na noc do Fundacji.
Ośrodek mieści się w dwupiętrowym budynku na warszawskich Bielanach. Są tu wygodne pokoje z łazienkami, pełne zaplecze: kuchnia, jadalnia, pralnia, suszarnia. Jest sala rehabilitacyjna, kolorowa bajkownica dla młodszych dzieci oraz sala klubowa, gdzie organizowane są różne uroczystości. Jest czysto, ładnie i kolorowo. Dzieci nazywają Ośrodek „domem w kwiatach”.
Leczenie dziecka z chorobą nowotworową wiąże się z koniecznością poddawania go uciążliwym zabiegom, ogranicza jego dotychczasowe kontakty, powoduje izolację. Często rodzi poczucie beznadziejności i osamotnienia. Dlatego celem Fundacji jest zapewnienie chorującym dzieciom miejsca do wypoczynku, zabawy i rozwoju zainteresowań. W Ośrodku prowadzone są zajęcia plastyczne i ceramiczne, a uczniowie z pobliskiej szkoły – w ramach wolontariatu – odwiedzają podopiecznych Fundacji, żeby razem bawić się, grać, a nawet odrabiać lekcje.
Natomiast dla rodziców bardzo cenne są wieczorne spotkania, kiedy to mogą ze sobą porozmawiać, wspierać się nawzajem, a także wypłakać się (przy dziecku w szpitalu nie ma przecież na to miejsca). Ważne jest także, aby rodzice mogli wyspać się i odetchnąć choć przez chwilę, by następnego dnia wrócić do szpitala i czuwać przy łóżku dziecka.
Terapeuci zatrudnieni w Ośrodku Fundacji służą pomocą przez całą dobę, we wszystkie dni w roku. Bardzo dbają o to, żeby podopieczni czuli się w Ośrodku bezpiecznie i swobodnie i aby – pomimo choroby – mogli prowadzić normalne życie, w otoczeniu życzliwych osób. Spędzają tu przecież wiele tygodni, z dala od rodziny i przyjaciół. Ośrodek staje się ich drugim domem na długi czas.
Zachęcamy do odwiedzenia strony www.fundacja.net – jest tam wiele informacji o działaniach Fundacji, ciekawe artykuły i oczywiście dane kontaktowe – jeśli kiedykolwiek będziecie potrzebowali pomocy.