Halloween – amerykańskie święto wkracza do Polski?

halloween
.

Możliwość podróżowania, migracje na całym świecie, a także dostęp do różnorodnych mediów, które przybliżają życie innych narodowości sprawiły, że niektóre kultury zaczęły się przenikać. Dla Polaków symbolem dobrobytu i sukcesu zawsze były Stany Zjednoczone, dlatego na dobre zagościły u nas hamburgery, ale i Halloween zaczęło zyskiwać zwolenników w latach 90.

Wigilia dnia Wszystkich Świętych

Bardzo łatwo zapamiętać, kiedy jest Halloween. Każdego roku 1 listopada w Polsce obchodzony jest dzień Wszystkich Świętych, a Halloween przypada dzień wcześniej, czyli w wigilię Wszystkich Świętych – 31 października. Tradycja przebierania się i zabawy wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, które było związane z uczczeniem końca roku oraz zakończeniem zbiorów. Wierzono, że dusze zmarłych powracają, aby opowiadać swoje historie. Z obawy przed nimi zapalano mnóstwo świateł, zamykano drzwi, a na zewnątrz wystawiano jedzenie. To miało uchronić przed odwiedzinami duchów. Celtycka tradycja rozpowszechniła się w Ameryce dzięki irlandzkim imigrantom, którzy przybyli do niej w XIX wieku. Na terenie Europy zwyczaj rozpowszechnił się w XX wieku.

Jak wykonać dekoracje na Halloween?

Najbardziej charakterystycznym symbolem święta jest dynia, którą wydrąża się tak, aby przypominała buzię. Do środka wsadza się zwykle świeczkę. Można powiedzieć, że jest to taki humorystyczny straszak nawiązujący do horrorów – bardziej bawi niż przeraża. Zabawa wymaga specjalnej oprawy. Chociaż prym wiodą dynie, inne dekoracje na Halloween są pożądane. Pajęczyną z papieru lub waty można opleść dynie lub na przykład schody. Z papieru wycina się najróżniejsze rzeczy – nie należy zapominać o pająkach i nietoperzach. Im większa inwencja twórcza, tym lepsza zabawa.

Za kogo się przebrać w Halloween?

Halloween to wspaniała impreza, a właściwie maskarada, bo dzieci i dorośli przebierają się za upiory. Duchy, demony, wampiry, zombie, kościotrupy i czarownice to klasyczne przebrania na Halloween. W niektórych sklepach można kupić gotowe kostiumy, ale niezbędna jest charakteryzacja. Bandaże przydadzą się, gdy zechcesz zostać mumią. Pozostaje także pytanie, jak zrobić makijaż na Halloween. Bladotrupia twarz i namalowana krew to podstawa, ale makijaż może przybierać najróżniejsze kształty. Warto poszukać wskazówek w Internecie lub zapłacić wizażystce, która specjalizuje się w takim makijażu, a wtedy wygląd żywego upiora będzie gwarantowany. Przygotowanie imprezy halloweenowej, strój i makijaż na pewno obciążą budżet, a sam pomysł może pojawić się niespodziewanie – w takiej sytuacji warto sięgnąć po korzystną pożyczkę MoneyMan. Nie trzeba od razu brać kosztownego kredytu. W Polsce zabawa jest wciąż uważana przez wiele osób za pogańską, dlatego spotkania halloweenowe są organizowane za zamkniętymi drzwiami. Zgodnie z amerykańskim zwyczajem dzieci pukają od drzwi do drzwi i mówią „treat or trick”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „cukierek albo psikus”. Dlatego w miejscach, gdzie powszechnie obchodzi się Halloween każdy ma w domu przygotowany zapas słodyczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 31 = 37