Obecnie coraz więcej osób cierpi z przewlekłym zmęczeniem, sennością, znużeniem czy kłopotami z koncentracją. Czasem wystarczy trochę zmodyfikować tryb życia i zwolnić tempo lecz niekiedy potrzebne jest wdrożenie leczenia.
Jakie mogą być przyczyny przewlekłego zmęczenia?
Czasem niedokrwistość powoduje uczucie osłabienia i zmęczenia, problemy z koncentracją. Wystarczy zrobić badanie krwi, aby przekonać się, czy zmęczenie jest skutkiem anemii.
Zmęczenie może być też objawem niedoboru produkcji hormonów tarczycy. Często osoba cierpiąca na niedoczynność tarczycy jest ospała, metabolizm zwalnia, a masa ciała zaczyna się zwiększać. W nadczynności tarczycy również charakterystyczne jest uczucie zmęczenia, bezsenność, wahania nastrojów, zaburzenia rytmu serca.
Zdarza się, że choroby takie jak niewydolność nerek, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, a także choroby serca i płuc rzutują na samopoczucie chorego. Tutaj znowu pojawia się ospałość, ociężałość, brak energii, problemy z koncentracją, a także zawroty głowy, nudności.
Jeśli zmęczenie nie wynika z wyraźnego powodu oraz trwa 6 miesięcy, nazywamy to zespołem chronicznego zmęczenia. Jest to problem uznawany za chorobę cywilizacyjną, która dotyka głównie osoby młode, żyjące w stresie. Objawami są nie tylko zmęczenie, senność, brak koncentracji, ale także kołatanie serca oraz bóle brzucha. Aby zdiagnozować tą chorobę, należy wykluczyć wszystkie inne choroby, które sugerują objawy.
Sposoby na przewlekłe zmęczenie.
- Należy zadbać o odpowiednio długi sen, ponieważ jest to podstawą regeneracji organizmu. Jeśli pojawiają się kłopoty z zaśnięciem, przed snem można wypić melisę.
- Na poprawę nastroju i pobudzenie organizmu do działania dobrze sprawdza się aromaterapia z olejkiem z geranium, cynamonowym lub mandarynkowym.
- Dieta powinna być bogata we wszystkie witaminy i minerały. Często zmęczenie jest spowodowane dietą opierającą się na węglowodanach i żywności przetworzonej, a ubogą w owoce i warzywa. Warto także wzmocnić organizm suplementami, wspierającymi odporność i witalność np. Zielony Jęczmień Gorvita, Vita-Miner Energia, OstroVit Ashwagandha pro.
- Ruch pozwala na oderwanie się od życia codziennego, a także dotlenia organizm, wyzwala pozytywny nastrój, dlatego zalecany jest osobom przewlekle zmęczonym. Dobre efekty przynosi uprawianie jogi.
- Warto regularnie uczęszczać na masaże relaksacyjne, aby pomóc się odprężyć.
- Jeśli tradycyjne sposoby nie przynoszą skutku, należy zgłosić się do specjalisty.