Osiem godzin przed komputerem. Dzień w dzień, od poniedziałku do piątku. Do tego jazda samochodem do i z pracy, a po powrocie do domu – wieczór przed telewizorem. Siedzący tryb życia szybko da o sobie poznać. Ból pleców, głowy, nóg, kręgosłupa, problemy ze snem i rozdrażnienie to zaledwie początek z długiej listy objawów. Jest jednak sposób, by wprowadzić do życia ducha zdrowia. To joga. Mistyczna synergia medytacji i gimnastyki, którą można z powodzeniem ćwiczyć nawet w domu. Sprawdź, jakie są podstawowe asany, czyli pozycje i postawy medytacyjne jogi.
Równowaga duszy i cała
Zalety jogi są nie do przecenienia. Przede wszystkim poprawia krążenie krwi, wzmacnia mięśnie, uspokaja i łagodzi stres. Ruchy stają się sprężyste, stawy przestają boleć, metabolizm się podkręca. Osoby, które dołączają do ćwiczeń medytację lepiej radzą sobie ze stresem.
Nie bez kozery mówi się więc, że joga wprowadza do ciała i duszy równowagę. To wszystko jest na wyciągnięcie ręki, ponieważ ćwiczyć jogę z powodzeniem można w domu. Pozycje podstawowe można wykonać nawet, jeśli dotychczas jogę widziało się tylko w telewizji. Wystarczy tylko mata do jogi, legginsy oraz wygodna bluzka. Taki zestaw nie będzie krępować ruchów. Spróbuj wykonać takie asany:
1: pozycja Virabhadrasana I, czyli wojownika I
Stań przy przedniej krawędzi maty. Lewą nogę przesuń do tyłu, by stanąć w dużym i stabilnym rozkroku. Prawa stopa powinna być ustawiona palcami do przodu, natomiast lewa w taki sposób, by pozycja była po prostu komfortowa. Z wydechem ugnij prawą nogę w kolanie, udo powinno być równolegle do podłogi. Z wdechem wyciągnij ręce ponad głowę i wyprostuj łokcie. Zostań w pozycji na 6 oddechów i jeśli to możliwe, to odchylaj się do tyłu.
Taka pozycja uelastycznia kręgosłup i pomaga na sztywne barki.
2: pozycja Padangusthasana, skłon
To skłon do przodu z uchwytem dużych palców u stopy. Po rozstawieniu stóp na szerokość bioder, nogi powinny być proste. Na wydechu należy wyciągnąć ręce do góry, a następnie zgiąć tułów i chwycić dłońmi paluchy stóp. Jeśli nie jesteś tak rozciągnięta, umieść pod stopami tasiemkę i trzymaj ją w odległości jak najbliższej podłogi.
Trzymaj palce lub tasiemkę i na wdechu spróbuj się wyprostować, wyciągnij łokcie. Na wydechu pogłębiaj skłon, spróbuj przybliżyć czoło do goleni. Jeśli chcesz wyjść z pozycji to połóż ręce na biodrach i stopniowo podnoś tułów.
To pozycja dobra na poprawę trawienia, rozciąga ścięgna i przynosi ulgę w objawach menopauzy.
3: pozycja Bhujangasana, kobry
Połóż się na brzuchu, twarzą do podłogi. Dłonie ułóż na macie, tuż pod barkami. Nogi powinny być wyprostowane i blisko siebie, a grzbiety stóp dociskać maty. Kość łonowa również powinna dociskać podłoże.
Na wdechu należy unieść klatkę piersiową – barki luźno, łokcie lekko zgięte, szyja wyciągnięta w górę. Pozostań w tej pozycji kilka oddechów, przy każdym wydechu wyciągając kręgosłup do góry.
Taka pozycja niweluje efekty siedzącego trybu życia. Wzmacnia mięśnie pleców, zwiększa ruchomość kręgosłupa, pomaga pozbyć się stresu.