Kapsułki do prania – czy warto?

pranie
.

Kapsułki do prania to nowoczesny sposób na czyste pranie. Rodzajów kolorowych poduszeczek wciąż przybywa. Są wygodniejsze i łatwiej je dozować niż tradycyjny proszek. Na czym jeszcze polega ich fenomen?

Rodzaje kapsułek do prania

Producenci nie poprzestali na stworzeniu kapsułek tylko do różnych rodzajów prania i poszli o krok dalej, projektując kapsułki dwukomorowe, a nawet trzykomorowe. W jednej komorze nadal jest skoncentrowany detergent, natomiast w pozostałych umieszczane są różne substancje aktywne. W zależności do marki mogą to być:

 • rozjaśniacze optyczne,
 • środki rozjaśniające i nadające blask,
 • dodatkowe aktywatory w proszku,
 • zmiękczacze wody, niwelujące problemy z twardą wodą w kranie,
 • płyny do płukania, które nadają intensywny zapach praniu.

Dzięki temu, że poszczególne składniki łączą się ze sobą dopiero podczas prania, efekt jest lepszy. Dwukomorowe poduszeczki, np. kapsułki do prania Persil do jasnych ubrań zawierają zarówno odplamiacz, jak i środki rozjaśniające, dzięki czemu pranie jest śnieżnobiałe. Można ja nabyć w najlepszych drogeria internetowych.

Co mają w środku kapsułki do prania

Kapsułki do prania wypełnione są skoncentrowanym płynem do prania, który często jest wzbogacony w dodatkowe enzymy, jeszcze skuteczniej wywabiające plamy. W zależności od tego, do jakiego typu prania są przeznaczone, zawierają inny rodzaj odplamiacza:

 • do ubrań białych i jasnych,
 • do kolorowych tkanin,
 • do ubrań czarnych i ciemnych.

Zalety stosowania kapsułek do prania

Skuteczność jednokomorowych kapsułek do prania jest porównywalna do płynów i proszków do prania, jednak są o wiele wygodniejsze. Rozwiązują problem dozowania środka, co z pewnością ucieszy wiele osób. Wystarczy włożyć jedną kapsułkę na jedno pranie. To pozwala też lepiej kontrolować wydatki, ponieważ bardzo łatwo obliczyć koszt prania. Ceny produktów są różne w zależności od producenta, ale koszt kapsułki na jedno pranie wynosi około 1-2 złotych.

Kapsułki często sprawdzają się lepiej niż proszek do prania, który w niższych temperaturach nie zawsze się dobrze rozpuszcza. Trudniej jest go też wypłukać z ubrań, co jest szczególnie widoczne na ciemnym materiale. Niestety w zakamarkach, np. mankietach, zagięciach i w okolicach szwów zdarza się białawy osad z proszku.

Jak stosować i przechowywać kapsułki do prania

Chociaż kapsułki są doskonałą alternatywą dla innych środków piorących, należy się z nimi właściwie obchodzić:

 • zawsze dodaje się tylko jedną kapsułkę,
 • nie należy jej wcześniej przebijać ani rozgniatać,
 • trzeba ją umieścić na dnie prania, żeby nie zaklinowała się w uszczelce pralki,
 • nie można przepełniać pralki, ponieważ pranie może być niedokładne,
 • kapsułki zawsze używa się tylko do prania w pralce.

Również sposób ich przechowywania jest bardzo ważny – powinny być w suchym miejscu i szczelnie zamkniętym pojemniku, ponieważ pod wpływem wilgoci mogą zacząć się rozpuszczać.

Uwaga: Kapsułki do prania trzeba trzymać w miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci. Wyglądają jak małe, kolorowe poduszeczki, przez co często wzbudzają zainteresowanie maluchów. Niestety zdarza się, że zabawa nimi kończy się zatruciem i podrażnieniami. Na Zachodzie Europy problem jest na tyle poważny, że rozpoczęto kampanię „Keep Caps From Kids”, która dotarła także do Polski.

2 komentarze


 1. ja już od jakeigos czasu stosuje kapsułki i polecam każdemu. Są o wiele lepsze niż proszek. Teraz testuję te z Ludwika. bo były po promocji i się sprawdzają. Proszki to przeżytek…nie dość, że nie dopiero to jeszcze zostawia białe plamy :/

  Odpowiedz

 2. świetny tekst! tak z ciekawości – z jaich kapsułek do prania korzystasz/korzystałaś? waham się pomiędzy Ludwikiem, a Arielem, ale to te pierwsze wydają mi się ciekawsze…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − 15 =