Jak karmić dziecko z objawami nietolerancji laktozy?

dziecko
.

Organizm dziecka może źle reagować na produkty zawierające mleko z kilku powodów. Reakcje niemowlęcia, takie jak płacz, biegunka czy wymioty, nie zawsze są objawami nietolerancji laktozy.

Nie tylko rodzice błędnie oceniają stan zdrowia dziecka. Lekarzom także często zdarza się nadużywanie tego pojęcia. Jak rozpoznać czy dziecko rzeczywiście nie toleruje laktozy czy ma jedynie chwilowe problemy trawienne?

Jak rozpoznać objawy nietolerancji laktozy?

Laktoza to cukier zawarty w mleku, rozkładany przez enzym zwany laktazą. Brak tego enzymu w organizmie dziecka powoduje szereg dolegliwości będących objawami nietolerancji laktozy, która może być:

  • Wrodzona. Bardzo rzadka, wykrywana na podstawie badań kału, jej objawy to ostra biegunka, wymioty i odwodnienie. Pojawia się w kilku pierwszych dniach po narodzinach.
  • Pierwotna. Pojawia się najwcześniej po ukończeniu 2go roku życia. Jest spowodowana zaprzestaniem produkcji laktazy. Rzadko spotykana u dzieci, objawia się raczej u ludzi dorosłych.
  • Wtórna. Pojawia się u ludzi w różnym wieku i może być spowodowana chorobami układu pokarmowego.

Małe dzieci mogą mieć nietolerancję laktozy, czyli być nadwrażliwe na białka krowiego mleka, co nie oznacza, że mają objawy nietolerancji laktozy. Do objawów nietolerancji zalicza się biegunki, kolki, skurcze żołądka, wzdęcia i wymioty. Objawy pojawiają się od 30 minut do dwóch godzin po spożyciu produktów mlecznych. Tylko lekarz, na podstawie wywiadu środowiskowego i przeprowadzonych badań, może stwierdzić, że dziecko ma nietolerancję laktozy.

Dieta dziecka z objawami nietolerancji laktozy

Nie w każdym przypadku niemowlę musi być odstawione od piersi. Przy objawach nietolerancji laktozy dziecko może być karmione piersią przy jednoczesnym zastosowaniu leczenia łagodzącego. To lekarz powinien zdecydować o sposobie karmienia. W wielu przypadkach poleca się karmienie mieszane oraz mleka, które nie zawierają laktozy lub zawierają jej mniej. Specjalistyczne mleka dla dzieci z nietolerancją laktozy ma w ofercie. Bezmleczny preparat sojowy SL (http://humana-baby.pl/produkt/humana-sl/) można podawać dzieciom już od pierwszych dni życia w przypadku pojawienia się objawów nietolerancji laktozy. Humana SL może być używana do przygotowania kaszek i innych dań. Należy pamiętać, że to lekarz decyduje o zmianie sposobu żywienia, ponieważ laktoza jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju, dostarcza maluszkowi energii, odgrywa ważną rolę w budowaniu tkanki mózgowej i polepsza wchłanianie wapnia. Matka karmiąca piersią nie powinna rezygnować z pokarmów zawierających laktozę, ponieważ zawartość laktozy w mleku kobiety jest stała i niezależna od diety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − = 5