Klocki konstrukcyjne – korzyści płynące z zabawy

klocki
.

Klocki konstrukcyjne stanowią jeden z częściej wybieranych zestawów zabawek przez dzieci. Dają one możliwość wielogodzinnej zabawy i wyjątkowych budowli. Zabawki konstrukcyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych, jak i ich rodziców – nie bez powodu.

Dlaczego klocki konstrukcyjne?

Zabawa to nie wszystkie korzyści, jakie czerpie się z tego typu zabawek. Niemalże każdy rodzic dba o prawidłowy rozwój swojego dziecka, dlatego teraz tak bardzo inwestuje się w zabawki edukacyjne. Te poprzez zabawę uczą dzieci przydatnych rzeczy. Rozwijają wyobraźnie, pracę w zespole, cierpliwość, a także motorykę i co najważniejsze – najmłodsi zdobywają cenną wiedzę o otaczającym ich świecie. Zabawki, które kupić możemy w sklepach mogą być bardzo różne, warto jednak pamiętać, że nie wszystkie powinny przyciągać naszą uwagę. Niekiedy najbardziej tradycyjne klocki mogą przynieść więcej frajdy i pożytku, niż niejedna interaktywna zabawka. Zabawki, które wszystko robią za dzieci, nie prowokują do działania, myślenia i kreowania mogą być ciekawe, jednak z całą pewnością nie rozwiną cennych umiejętności. Klocki konstrukcyjne, jako zabawki edukacyjne są również wykorzystywane na początkowych etapach edukacji przez nauczycieli. Świadczyć to może o ich skuteczności i korzystnym wpływie na dzieci bowiem zabawki konstrukcyjne (https://klocki.edu.pl) mogą służyć nam do stworzenia różnego rodzaju budynków, maszyn, samochodów i wielu innych rzeczy. Wszystko to, na co pozwoli dzieciom wyobraźnia może zostać stworzone ze zwykłych klocków.

Rozwój wyobraźni przestrzennej

Początkowo, budowanie z klocków może przynosić pewne trudności. Dlatego też warto przyzwyczajać swoje dzieci do tych zabawek edukacyjnych. Z biegiem czasu najmłodsi sami będą chcieli tworzyć różne konstrukcje, bez niczyjej pomocy. Gdy jednak młody człowieka otrzymuje zupełnie nowy zestaw wielu klocków, może skorzystać z instrukcji obsługi. Gdy jednak ta zostanie opanowana, dzieci samodzielnie zaczynają budować, bawić się i uczyć. Dzieci z biegiem czasu otwierają się na nowe pomysły, tworzą przedziwne konstrukcje oraz rozwijają przestrzenne myślenie. Wcielanie kolejnych pomysłów w życie rozwija wyobraźnię, co przyda się w dorosłym życiu.

Ćwiczenie logicznego myślenia

By móc stworzyć konstrukcję, która nie rozleci się w ciągu kilku sekund, należy odpowiednio połączyć ze sobą małe klocki. To jedynie wydaje się banalnie proste, jednak wcale takie nie jest. Budowle z zabawek konstrukcyjnych mogą być niepowtarzalne, jednak tu trzeba włączyć logiczne myślenie. To tak, jakby łączyć punkt A z punktem B, czego dzieci muszą się nauczyć. Klocki, z których stworzyć można naprawdę wiele, zmuszają najmłodszych do kombinowania, a nieraz współpracy.

Rozwój motoryki

Sprawność dłoni oraz palców także należy ćwiczyć u dzieci. Zabawa klockami może w tym pomóc. Łączenie, dopasowywanie, rozłączanie klocków – wszystko to sprawia, że zdolności manualne dzieci mogą wzrastać. Palce poruszają się sprawniej, co pomoże w przyszłości w prawidłowym i ładnym pisaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

36 − = 33