Kłopotliwe alergeny – jak sobie z nimi radzić?

alergia
.

Ten, kto jest na coś uczulony, dobrze wie, jak trudno sobie radzić z objawami alergii. Niektórzy cierpią cały rok, inni tylko latem lub jesienią. Alergeny są różne – mogą być to pyłki drzew, kwiatów, traw, szczawiu, kurzu, sierści zwierząt itd. Walka z nimi bywa naprawdę uciążliwa, ale zawsze są jakieś sposoby na jej zwalczanie.

Najczęstsze objawy alergii

Bywają trudne do wytrzymania. Alergicy zmagają się z łzawieniem oczu, katarem siennym, pokrzywką, zaczerwienieniem spojówek, kichaniem, drapaniem gardła oraz ogólnie złym nastrojem i samopoczuciem. Najbardziej dokucza chyba katar, zwany inaczej alergicznym nieżytem nosa, powoduje też bóle głowy oraz zatok Bywa, że dłuższe utrzymujący się katar, prowadzi do utraty smaku i węchu. Alergia przypomina przeziębienie, ale utrzymuje się znacznie dłużej i nie działają na nią leki stosowane przy zwykłej infekcji wirusowej. Organizm broniąc się przed alergenem, produkuje histaminę, która podrażnia błonę śluzową gardła i nosa, a wtedy zaczyna się nieciekawa historia, którą niestety trochę trwa.

Jak się bronić przed alergią?

Na początku trzeba zrobić badania, aby wiedzieć, na co jest się uczulonym. Taka wiedza pozwala na unikanie kontaktu z alergenem albo chociaż ograniczanie kontaktu, bo nie zawsze jest możliwe całkowite odizolowanie się do tego czynnika. Często jest to kurz, dlatego wtedy konieczne jest częstsze sprzątanie mieszkania i stosowanie odpowiednich środków czyszczących, które w pewnym sensie ograniczają powstawanie kurzu. Jeśli jesteś uczulony na pyłki, wtedy kiedy jest największe ich stężenie, należy wychodzić na spacer najlepiej po deszczu, ograniczającym ich ilość w powietrzu. Kiedy sporo czasu spędzasz na działce lub na podwórku, zakładaj okulary przeciwsłoneczne oraz maskę ochronną, aby kontakt z alergenem był ograniczony.

Domowe sposoby i leki z apteki

Niektórzy alergicy z powodzeniem stosują olej rycynowy (5 kropel) zmieszany z wodą, znany ze swojego działania antyalergicznego. Pomaga też sok z limonki ze szczyptą miodu na wodzie. Zarówno olej, jak i sok należy wypijać na czczo, aby efekty były optymalne. Są także zioła znane z właściwości łagodzących objawy alergii – jest to np. pokrzywa, rumianek i nawłoć. Wielokrotnie pomaga także aromaterapia na bazie olejków eterycznych, które można również połączyć z ziołami, np. wspomnianym wyżej rumiankiem. Te środki mogą wspomagać działanie leków, których jest również pod dostatkiem. Są to min Zyrtec, Hitaxa czy Allegra. Każdy może dobrać dla siebie najlepsze środki, które będą skutecznie przeciwdziałać objawom alergicznym i je łagodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 19 = 21