Koce bawełniane i akrylowe – wady i zalety

koc
.

Wraz z nadejściem jesieni koce stały się nieodzownym elementem każdego dnia. To właśnie one dostarczają przyjemne uczucie ciepła po ciężkim dniu. W związku z faktem, iż rodzajów koców jest wiele, trudno wybrać ten najlepszy. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kocom wykonanym z bawełny i z akrylu. Jakie są ich wady i zalety?

Koce bawełniane – wady i zalety

Koce bawełniane cechują się przede wszystkim tym, że są odporne na rozciąganie oraz są łatwe w utrzymaniu. Im koc bawełniany jest grubszy, tym lepiej ogrzewa ciało. Cienkie bawełniane narzuty przeznaczone są na letnie wieczory, podczas których świetnie chronią przed chłodem – np. Zamiast grubszych kołder. W jesienne dni lepiej sprawdzą się grubsze bawełniane sploty bawełnianych pledów, np. Te posiadające charakterystyczne warkocze. Bawełna to materiał, który bardzo rzadko uczula. Stąd też koce bawełniane rekomendowane są dla najmłodszych. Co więcej, bawełna dobrze przepuszcza powietrze i jest miła w dotyku. Niestety materiał ten ma również pewne wady. Koce bawełniane łatwo się gniotą i są dość ciężkie w porównaniu do np. Tych z mikrofibry czy polarowych. Ostatnio producenci do pledów bawełnianych zaczęli dodawać do składu odrobine akrylu. Im więcej tego drugiego elementu w składzie koca, tym będzie on lżejszy. Coraz bardziej popularne stają się produkty z bawełny organicznej, które są szczególnie polecane alergikom. W produkcji takiej bawełny nie stosuje się pestycydów i nawozów sztucznych.

Koce akrylowe – wady i zalety

Na samym początku warto wspomnieć, iż akryl to bardzo trwały materiał. Decydując się na zakup koca wykonanego z akrylu należy dokładnie przeczytać informacje umieszczone na metce, gdyż tańsze modele zazwyczaj mają sporą domieszkę poliestru. Co prawda, akrylowe koce nie gniotą się, jednak mają sporą tendencję do mechacenia. Pledy akrylowe dość szybko tracą swój ładny wygląd. W związku z faktem, iż akryl nie pochłania wilgoci, sprawia, że organizm jeszcze bardziej się poci. Nie jest również przewiewny, dlatego spanie kilkugodzinne pod takim kocem nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Jest to materiał łatwopalny, w związku z czym, właściciele kominków nie powinni trzymać narzut niedaleko paleniska. Nieodpowiednie pranie koców akrylowych przyczynia się do ich intensywniejszego elektryzowania się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

71 + = 75