Kontrola rodzicielska. Jak zabezpieczyć smartfon oraz tablet?

telefon
.

Wielu rodziców na pewno zastanawiało się, jak zabezpieczyć urządzenia typu tablet czy smartfon w trosce o swoje dzieci. Nowoczesne tablety i smartfony to gwarancja dobrej zabawy oraz interaktywnej nauki. To również ryzyko, że dziecko zainstaluje aplikacje bukmacherskie, czy wejdzie na strony internetowe o treściach nieprzeznaczonych dla najmłodszych. W jaki sposób możemy wprowadzić kontrolę rodzicielską na urządzenia mobilne?

Co to jest blokada rodzicielska w telefonie?

Kontrola rodzicielska pozwala ograniczyć dostęp dzieci do niepożądanych treści w sieci na urządzeniach mobilnych. Z pomocą kontroli rodzicielskiej wprowadza się różne blokady, dzięki którym m.in. rodzice mogą ograniczyć czas, jaki dzieci spędzają przed telefonem czy tabletem.

Sposoby na kontrolę rodzicielską

Jest kilka możliwości, aby zabezpieczyć urządzenie mobilne, by chronić nasze dzieci. Inaczej sprawa wygląda w zależności od tego, jaki system operacyjny ma urządzenie, jakie chcemy zabezpieczyć.

Urządzenia mobilne z systemem Android

W przypadku urządzeń z Androidem wystarczy wejść w ustawienia swojego telefonu oraz odnaleźć zakładkę użytkownicy. W tym miejscu możemy dodać profil dziecka, który będzie miało ograniczony dostęp. Naszym zabezpieczeniem jest wzór lub kod. W profilu naszego dziecka możemy zablokować dostęp do wybranych przez siebie programów, a nawet przeglądarkę internetową.

Jeśli pozwalamy dziecku na ściąganie nowych aplikacji mobilnych na urządzenie, możemy skonfigurować kontrolę rodzica w sklepie Google Play. Wystarczy odnaleźć ustawienia sklepu i wybrać opcję „kontrola rodzicielska”, po jej aktywacji ustalamy kod PIN, by nikt poza nami nie mógł wyłączyć blokady. Po wykonaniu tych kilku kroków wystarczy ustawić kategorię wieku przypisanych do aplikacji, które będą odpowiednie dla naszego dziecka. Wśród zablokowanych aplikacji znajdą się aplikacje bukmacherskie, hazardowe, gry zawierające przemoc.

Pomocna może okazać się także instalacja aplikacji mobilnej o nazwie Google Family Link. Aplikacja pozwala na wprowadzenie reguł, w jaki sposób nasze dziecko będzie korzystało z urządzeń cyfrowych. Dzieci będą mogły korzystać z urządzeń, a rodzice będą spokojni, że eksplorują je w stosowny do swojego wieku sposób. Aplikacja pozwala dodatkowo na sprawdzenie lokalizacji dziecka, pod warunkiem że ma urządzenie przy sobie. Rodzice mogą kontrolować, co dziecko robi w internecie, jakie treści przegląda, z jakich aplikacji korzysta.

Urządzenia mobilne z systemem iSO

Urządzenia marki Apple również mają zaawansowane sposoby na to, by wprowadzić kontrolę rodzicielską. Rodzice mogą skorzystać z opcji „Ograniczaj treść i prywatność”, ograniczyć możliwość zakupów w sklepach iTunes i App Store oraz zablokować dostęp do wybranych stron internetowych. Urządzenia mobilne marki Apple nie wymagają instalacji dodatkowych aplikacji. Wszelkie blokady można wprowadzić z poziomu ustawień telefonu bądź tabletu oraz zabezpieczyć za pomocą funkcji Face ID, Touch ID lub kodu urządzenia.

Kontrola rodzicielska w telefonie dziecka – podsumowanie

Nowe technologie dają dużo możliwości, ale jednocześnie narażają nasze dzieci na różnego rodzaju zagrożenia. Warto jest mieć kontrolę nad tym, co nasze dzieci robią w internecie oraz z jakich aplikacji mobilnych korzystają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

34 − 28 =