„Kryzys męskości” to zagrożenie czy szansa?

facet
.

Aby móc analizować zagadnienie kryzysu męskości, najpierw należy ustalić czym tak naprawdę męskość w ogóle jest. Najprościej powiedzieć, że męskie jest wszystko to, co dotyczy mężczyzn. Brzmi banalnie? Lecz właśnie takiemu podejściu najbliżej do obiektywnej prawdy. Kulturowy obraz męskości opiera się na silnych stereotypach płciowych, budowanych na zasadzie kontrastu między kobietami a mężczyznami. Kobiecość kojarzy się z delikatnością, zaś agresję uznaje się za wpisaną w męską naturę. Stereotypowy „prawdziwy facet” zarabia na dom, ma dobrą, prestiżową pracę, jest silny – fizycznie i psychicznie, to znaczy unika okazywania emocji, nie pozwala sobie na okazywanie smutku czy strachu. Oraz, co bardzo istotne w stereotypowym podejściu do męskości, „prawdziwy facet” zawsze ma ochotę na seks, a jeśli jest inaczej – ewidentnie jest z nim coś nie tak. Przez takie klisze społeczne wielu mężczyzn uznaje, że dzieje się z nimi coś złego, jeśli ich partnerka nie zawsze działa na nich pobudzająco, lub gdy zakręci im się łezka w oku podczas oglądania smutnego filmu. Prawda jest taka, że wszystko to jest naturalne. Oczywiście, jeśli komuś towarzyszy przewlekły smutek albo nie jest w stanie osiągnąć erekcji, należy udać się do lekarza i upewnić się, czy problem ten nie jest czymś poważnym. Jeśli dochodzi do takich sytuacji raz na jakiś czas – nie należy z nimi walczyć. Każdy ma prawo do chwil słabości i nie ma w tym niczego złego.

Z jednej strony dzięki licznym przedstawieniom różnorodnych modelów męskości w filmach, serialach, literaturze czy innych przekazach medialnych na poziomie świadomym odbiorcy mają świadomość tego, że nie istnieje jeden idealny wzór na prawdziwego mężczyznę. Podobnie sprawa ma się w przypadku kobiet. Mimo wszystko, na poziomie podświadomym, mechanizmy powielane przez lata po pewnym czasie stają się dość oczywiste, a dzięki temu jest się o krok od uznania ich za naturalny porządek świata.

Czym jest „kryzys męskości”?

W mediach wiele mówi się o „kryzysie męskości” jako o realnym problemie wynikającym ze zmian społecznych, emancypacji kobiet oraz obalenia stereotypów dotyczących męskości. Czynniki te same w sobie brzmią jak zmiany o charakterze wyłącznie pozytywnym, dlaczego więc kryzys męskości ma być czymś, przed czym powinno się bronić? Podejście do mężczyzn jako do walecznych samców, zdystansowanych od emocji, wiecznie chętnych na seks, nie martwiących się o swój wygląd i mało znaczące drobiazgi jest czymś, co w naszej kulturze istniało od zawsze. Nic więc dziwnego, że tak drastyczna zmiana może przerazić! Lecz warto poszukać w tym pozytywnych stron i nowych możliwości, które dla poprzednich pokoleń były niedostępne.

Ruchy feministyczne kojarzą się jedynie z walką o prawa kobiet, lecz prawdziwe równouprawnienie nie ogranicza się jedynie do kwestii kobiecej. Przez lata marginalizowane molestowanie mężczyzn, gwałty, oraz częstsze przy sprawach rozwodowych przyznawanie praw do opieki nad dzieckiem kobietom czy niższe dla kobiet wyroki za takie same przestępstwa, za które mężczyźni zwykli dostawać kilka lat więcej, są to tak naprawdę bardzo poważne problemy, o których przez lata niemalże w ogóle się nie mówiło. Stereotypowa męskość tworzy fasadę, za którą w ciężkich momentach po prostu łatwo można się schować. Nie wiadomo jak się zachować? Jak facet. „Facet” jest synonimem zachowania odpowiedzialnego, odważnego, pozbawionego niepotrzebnych emocji. „Kryzys męskości” tak naprawdę daje mężczyznom pole do bycia sobą, brania się za zajęcia, które dotychczas były domeną kobiet, okazywania emocji, proszenia o pomoc. Nie taki diabeł straszny jak go malują!

Należy pamiętać, że…

W przypadku gdy naturalne sposoby rozwiązywania powyższych problemów zawiodą, należy udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednią metodę leczenia farmakologicznego lub terapii. Wejdź na sklep oraljelly-kamagra.com i dokonaj zakupu. To nie wstyd prosić o pomoc. Należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 1