Kubek czy wytworna filiżanka?

filiżanka
.

Każdy z nas w swojej zastawie posiada choć jedną filiżankę. Ten jeden mały element sprawia, że zwykła poranna kawa lub herbata zamienia się w aromatyczny rytuał. Na rynku znajdziemy mnóstwo najróżniejszych filiżanek, od ręcznie malowanych przez małe manufaktury po te o nowoczesnym designie, wpisującym się w obecnie panujące wnętrzarskie trendy. Czym zauroczyło nas to niepozorne naczynie?

Klasyczna porcelana lub nowoczesne szkło

Filiżanki kojarzą nam się przede wszystkim z elegancką porcelaną. Materiał ten został stworzony 1300 lat temu przez Chińczyków. Sposób jej wytwarzania był przez nich pilnie strzeżony aż do 1709 roku, kiedy to w Europie wreszcie udało się stworzyć masę porcelanową. W Polsce luksusową porcelanę produkuje fabryka znajdująca się w Ćmielowie. Funkcjonuje ona od 1790 roku aż do dziś i nadal można nabyć jej wyjątkowe wyroby. Materiał ten oprócz zalet wizualnych wyróżnia się dużą odpornością na stłuczenia, dlatego też porcelanowe filiżanki mogą posiadać niesamowite zgrabne, cienkie elementy. Obecnie popularne są również szklane filiżanki, często posiadające drugie dno oraz ścianki. Chroni to nasze dłonie przed poparzeniem oraz zapewnia utrzymanie pożądanej temperatury naparu. Warto zdecydować się na ten rodzaj filiżanek jeśli lubimy podawać napoje o wyjątkowym wyglądzie. W takiej zastawie idealnie zaprezentuje się np. warstwowe caffè latte. Dla tych, którzy chcą zamienić zwyczajne picie herbaty w wyjątkowy rytuał, idealnym wyborem będą wyroby żeliwne. To z tego materiału wytwarzane są filiżanki, których używają Japończycy w swoich ceremoniach.

Rodzaje filiżanek

Wybierając zastawę powinniśmy zwrócić uwagę na preferowane przez nas napoje. Filiżanki do herbaty najczęściej są porcelanowe, a ich szerokie obrzeża zwężają się ku dołowi. Dzięki temu napój o wiele szybciej ostygnie, a my będziemy mogli cieszyć się jego smakiem. Filiżanki do espresso charakteryzują się małą pojemnością, od 50 do 100 mililitrów. Tutaj również wykorzystuje się porcelanę ale także szkło i inne materiały. Capuccino uwielbiane dzięki charakterystycznej, mlecznej piance serwujemy w filiżankach o wąskim dnie, które stopniowo rozszerza się ku górze. Na rynku znajdziemy różnorodne pojemności, od 100 aż do 350 mililitrów. Caffè latte najczęściej podawane jest we wspomnianych wcześniej szklanych filiżankach o znacznie większej pojemności i wysokości niż te klasyczne. Oprócz napojów w filiżankach serwuje się także zupy, np. popularne w ostatnim czasie kremy. Aby pomieścić odpowiednią ilość potrawy naczynia te charakteryzuje duża pojemność i pękaty kształt. Wykorzystanie takiego rodzaju zastawy sprawi, że nawet zwykły obiad zdanie się wyjątkowo elegancki.

Filiżanki to niepowtarzalny element zastawy, a przy ich wyborze ogranicza nas jedynie nasza fantazja. Niezwykle urokliwe, ręcznie robione wzory ludowe, złote elementy w stylu glamour czy też śnieżnobiała klasyka – opcji jest naprawdę mnóstwo. Każdy miłośnik kawy czy herbaty doceni smak ulubionego napoju wprost z tego eleganckiego naczynia. Taka zastawa będzie idealnym wyborem zarówno na samotny relaks jak i przyjęcie ważnych gości, na których na pewno zrobi to wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 − 65 =