Między mamą a córką pojawia się więź, której nie da się porównać do żadnej innej. Bardzo możliwe, że dzieje się tak dlatego, że obie strony kierują się silnymi emocjami, stąd też wiele konfliktów i trudnych relacji. Warto jednak od dnia narodzin córki pokazywać jej świat, chronić ją przed niebezpieczeństwami, ale jednocześnie postawić na szczerość, zaufanie, pozwolić córce na błędy i przede wszystkim spędzać dużo czasu razem.
Jak kobieta z kobietą
Mamy lepiej rozumieją niektóre emocje. Podczas gdy większość ojców jest oszczędnych w słowa i ogranicza się do prostych komunikatów, córki u mamy mogą odnaleźć zrozumienie, mogą się im wyżalić i szukać pocieszenia. Warto uzmysłowić swoim córkom, że do mamy mogą zwrócić się zawsze. Na początku córki postrzegają mamy, jako piękne i wyjątkowe kobiety. Kiedy dziewczynka ma kilka lat, chce wyglądać tak jak mama. Przymierza matczyne szpilki i bawi się mamy kosmetykami do makijażu. To fajny czas także na podobne ubieranie się. Można kupić zestawy złożone z sukienek dla mamy i córki, które przydadzą się na święta, wspólną sesję zdjęciową albo na wiosenny spacer. Sukienki dla mamy i córki mają taki sam krój, kolor, tylko szyte są w innych wymiarach, pasujących na dorosłą kobietę i małą dziewczynkę. Takie wspólne dobieranie ubrań to ogromna frajda i możliwość spędzania czasu razem.
Nastoletnia miłość
Największe problemy w relacjach mamy i córki pojawiają się w okresie nastoletniego buntu pociechy. Dziewczynki czują się nierozumiane, kontrolowane, nie chcą się zwierzać, ubierają się zupełnie inaczej niż mamy. To trudny czas, ale niezwykle potrzebny obu stronom. Mamy muszą zrozumieć, że ich rola się zmienia, a mała dziewczynka chce się usamodzielnić. Jeśli obie przejdą przez niego ze zrozumieniem, córka stanie się dojrzałą i pewną siebie kobietą. Z czasem relacje poprawią się, zwłaszcza kiedy córka sama stanie się mamą. Dojrzałe córki, które miały dobry kontakt z mamą na każdym etapie dorastania, zaczynają doceniać swoje mamy, ich troskę i polegają na ich ocenie.