Materace do spania – co jest najlepsze dla dzieci?

materac
.

Materac wkładany do dziecięcego łóżeczka powinien reprezentować wysoką jakość, ale być też dopasowany do indywidualnych potrzeb malucha. Wielu rodziców pocieszy zapewne informacja, że najlepsze dla ich pociech materace nie zawsze są tymi najdroższymi. Przeciwnie, wśród modeli przystępnych cenowo także można znaleźć wyroby godne uwagi. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Materace dla dzieci – materiał wykonania

Współczesne maluchy najczęściej śpią na materiałach sztucznych. Wiele babć zapewne oburzy ta informacja, ale materace wykonane z pianki czy lateksu są uznawane za najzdrowsze dla maluchów. Przede wszystkim są antyalergiczne, zapewniają swobodną cyrkulację powietrza oraz odprowadzanie wilgoci. W ich składzie brakuje naturalnych surowców, które często stanowią pożywkę dla bakterii. Poza tym materace z lateksu czy wysokoelastycznej pianki łatwiej dopasowują się do kształtów ciała dziecka. Bez względu na to, w jakiej pozycji aktualnie śpi, jego rozwijający się kręgosłup, a także inne części ciała mają zapewnione optymalne podparcie.

W przypadku noworodków sprawdzają się materace piankowe, ewentualnie lateksowe. W późniejszych etapach rozwoju dziecka można sięgnąć po modele uzupełnione na przykład twardszą matą kokosową. Starsze dzieci z powodzeniem mogą też spać na wysokiej jakości materacu kieszeniowym. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na liczbę sprężyn na m2. Modele oznaczone jako multipocket są zdrowsze od tradycyjnych pocket, ponieważ lepiej dostosowują się do indywidualnych kształtów ciała dziecka. Ciekawym uzupełnieniem, na przykład starszego łóżka, są materace nawierzchniowe. Wykazują się znaczną elastycznością, a niektóre posiadają nawet odświeżający hydrożel. Idealne rozwiązanie chociażby na upalne noce.

Średnio twarde materace dla dzieci

Na szczęście powoli zostaje wyparte przekonanie, jakoby materace dla dzieci miały być twarde. W przeszłości właśnie takie modele zalecano najmłodszym, co niestety niekorzystnie odbijało się zarówno na ich zdrowiu, jak i samopoczuciu. Obecnie wiadomo już, że dzieci powinny spać na średnio twardym podłożu. Jest ono zresztą zalecane także osobom dorosłym, mającym problemy z kręgosłupem czy krążeniem.

– Takie materace zapewniają z jednej strony solidne podparcie, a jednocześnie nie powodują ani ucisku, ani też zapadania się newralgicznych części ciała – komentuje przedstawiciel sklepu z materacami Sleeptime.pl. Rodzice powinni o tym pamiętać podczas aranżowania sypialni dla swojego dziecka. Jednocześnie na uwadze trzeba też mieć, że nawet najlepszy materac w końcu trzeba będzie wymienić. Takie produkty z czasem zaczynają wykazywać mniejszą elastyczność, ich powierzchnia staje się nierówna, sporo do życzenia pozostawia też higiena. Dlatego materace po starszym rodzeństwie nie zawsze nadają się dla najmłodszych członków rodziny.

Elastyczność i antyalergiczność produktu

Wybierający materace dla dzieci powinni mieć te dwie cechy na uwadze. O elastycznych materiałach już wspomniano, to chociażby wysokiej jakości pianka. Warto inwestować w tę termoelastyczną, ponieważ jeszcze lepiej dopasowuje się do kształtów małego ciałka dziecka. Sprawdzi się też jako zamiennik naturalnych materiałów, jeszcze nie tak dawno najchętniej stosowanych do produkcji materacy dla najmłodszych. Te sztuczne dopracowywane są w taki sposób, aby zapewniać nie tylko komfortowy wypoczynek, ale także ograniczać ryzyko alergii. Materace piankowe, lateksowe czy multipocket służą dłużej. Elastyczność typowa tym materiałom czyni je bowiem bardziej odpornymi na obciążenie i częste użytkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 5