Mity na temat dysleksji

szkoła
.

Na temat tego zaburzenia krąży wiele opinii. Nie wszystkie są oczywiście prawdziwe. Ponadto wiele z nich, choć są mitami, uznawane są za sprawdzone informacje. Postaramy się je obalić.

Być może podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na dysleksję. A może byłaś w tej sprawie u specjalisty i faktycznie została ona zdiagnozowana? Zapewne usłyszałaś wiele rzeczy na ten temat. Sprawdź, które z nich są prawdziwe, a które okazują się być mitami.

Dysleksja to nowa moda i zwyczajny wymysł

MIT: Takie schorzenie istniało do zawsze. Zapewne przypominasz sobie, że w Twojej klasie, kiedyś chodziłeś do szkoły była przynajmniej jedna osoba, która mimo wysiłków nie potrafiła opanować czytania. Kiedyś jednak takie dzieci uznawano za mniej inteligentne. Nie znano metod, które mogłyby zdiagnozować i zniwelować chorobę.

Dziecko dyslektyczne wymaga w szkole stosowania tzw. taryfy ulgowej

MIT: Chociaż niestety wiele osób, nawet nauczycieli tak sądzi. Dzięki z takimi zaburzeniami nie są mniej inteligentne od innych, więc nie wymagają również specjalnego stosowania. W ramach możliwości zadania powinny być formułowane w nieco inny sposób, tak, aby mogły je rozwiązać w oparciu o inne umiejętności. Jednak ich poziom trudności powinien być taki sam. Specjalne traktowanie dziecka, może je rozleniwić i w istocie nie będzie miało ono motywacji do pracy nad sobą.

Dziecko dyslektyczne jest mniej zdolne od innych

MIT: Oczywiście, że nie. Takie schorzenie dotyka nie dzieci o inteligencji, co najmniej przeciętnej. Nierzadko okazuje się, że cierpią na nią dzieci ponadprzeciętne i mimo zdolności, mają problemy w szkole z powodu dysleksji. Wiele znanych osób było dyslektykami np.: Albert Einstein, Hans Christian Andersen, Walt Disney, Kurt Cobain, John Lennon, Agatha Christie, Quentin Tarantino, George Washington.

Z dysleksją nie można sobie poradzić

MIT: To chyba jedna z najczęściej powielanych nieprawdziwych informacji na temat dysleksji. Fakt, że dysleksja jest zaburzeniem w funkcjonowaniu mózgu. Ma, więc podstawy o charakterze neurologicznym. Dlatego też, jako taka nie daje się wyleczyć. Nie oznacza to jednak, że nie można walczyć z jej objawami. Dziecko może nauczyć się funkcjonować z dysleksją i opakować różne umiejętności, których uczenie się ona utrudnia. W ośrodku terapeutycznym Amikur prowadzone są specjalne terapie dla młodszych i starszych dzieci. Oparte są one o autorski program terapeutyczny, który skutecznie pomaga uporać się z problemem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 2