Na co zwrócić uwagę wybierając dobry żłobek?

dziecko
.

Wybór żłobka dla dziecka to decyzja bardzo odpowiedzialna i może mieć wpływ na całe przyszłe życie malucha. Od jego wrażeń i doznań zależeć będzie jego poczucie bezpieczeństwa oraz to, jak będzie przebiegał jego rozwój społeczny i intelektualny. Doradzamy więc jak wybierać żłobek dla malucha.

Sprawdź żłobek w rejestrze

Mowa tu o Rejestrze Żłobków i Klubów Malucha. Wybieraj żłobki, których dane figurują na liście – to daje Ci gwarancję, że zapisujesz malucha do placówki:

  • legalnie działającej,
  • spełniającej wszelkie wymagania, jakie stawia się punktom sprawującym opiekę nad najmłodszymi dziećmi,
  • zatrudniającej wyłącznie wykwalifikowany, sprawdzony personel,
  • zapewniający dzieciom bezpieczeństwo oraz zrównoważony rozwój.

Rejestr dostępny jest w Biuletynach Informacji Publicznej właściwych dla każdej miejscowości.

 żłobek

Prywatny czy publiczny?

Czasy, kiedy publiczny żłobek kojarzył się z wielką grupą płaczących dzieci siedzących w przepełnionych pieluchach, na szczęście odeszły już w niepamięć. Obecnie żłobki to miejsca jasne i kolorowe, przyjazne maluchom i otwarte na nowości.

Jeśli jednak chcesz by Twój maluch spędzał czas w kameralnej grupie, wybierz żłobek prywatny. Tu możesz liczyć na grupę liczącą kilkoro dzieci.

W żłobku prywatnym masz większą możliwość decydowania o ważnych kwestiach: częstotliwości wyjść na spacery, wyborze jadłospisu czy zajęciach dodatkowych. Jednak jego wadę stanowić może cena – za prywatny żłobek w dużym mieście zapłacisz naprawdę niemało. Tylko więc od Twoich możliwości finansowych zależy, czy wybierzesz żłobek prywatny czy publiczny.

 zabawa

Sprawdź opinie

Kiedy już wybierzesz kilka placówek, sprawdź opinie o nich. Nie na stronie internetowej żłobka, ale na forum dyskusyjnym. Znajdź grupy mam z Twojej miejscowości lub dzielnicy i zapytaj, czy dziecko którejś z nich nie uczęszczało do wybranego przez Ciebie żłobka. Dzięki temu będziesz miała obiektywną ocenę z pierwszej ręki. A to właśnie opinie rodziców są najważniejsze.

Do wybranych 2- 3 żłobków, które wydają Ci się najbardziej obiecujące, wybierz się osobiście. Porozmawiaj z personelem, zaglądnij do szatni i sali, w której bawią się dzieci. To da Ci wyobrażenie o tym, w jakich warunkach Twoje dziecko będzie spędzało czas. jeśli coś wzbudza Twoje wątpliwości – nie bój się zapytać. Jeśli natomiast zauważysz, że łazienki, zabawki lub podłogi są brudne a w salach panuje zaduch –  uciekaj. W takich warunkach łatwo rozwijają się drobnoustroje chorobotwórcze, a choroby – szaleją wśród delikatnych maluchów.

dziecko

Zajęcia dodatkowe

Ostatnią kwestią są zajęcia dodatkowe dla dzieci. Wśród nich znajdować się mogą:

  • zajęcia logopedyczne,
  • warsztaty artystyczne,
  • zajęcia teatralne,
  • majsterkowanie,
  • języki obce.

Pozwalają one dzieciom rozwijać się na wielu płaszczyznach, doskonalić umiejętności manualne i poszerzać zainteresowania.

Zanim zdecydujesz się na wybór żłobka sprawdź, który z nich ma w ofercie ciekawe zajęcia dodatkowe. Ważną kwestią jest także, czy zajęcia te są dodatkowo płatne, czy czesne zawiera już opłatę za nie.

 Teraz już wiesz czym kierować się przy wyborze żłobka dla swojego malucha. Jeśli wybierzesz najlepszy z możliwych – zarówno Ty, jak i Twoje dziecko wiele zyskacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 1