Najlepsze wózki i foteliki samochodowe dla małych dzieci

fotelik
.

Trudno wyobrazić sobie wychowanie dziecka bez posiadania wózka. Wprawdzie można nosić je na nosidełkach, w chustach i tak dalej, ale jednak są sytuacje, kiedy ręce omdlewają pod dziecięcym ciężarem, a do przejścia jest jeszcze długa droga. Wózek może też pełnić funkcję awaryjnego łóżeczka dla dziecka, na przykład na wyjeździe.

O ile jednak wózek jest rzeczą przydatną, ale opcjonalną, to już fotelik samochodowy musi posiadać każdy, kto zamierza przewozić dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu (zazwyczaj taką wysokość osiąga się około 12 roku życia).

Jak wybrać wózek, którego zakupu nie będziemy żałować i czym kierować się podczas kupowania fotelika samochodowego?

Kupno wózka dla dziecka

Wybierając wózek dziecięcy warto najpierw zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami. Najprostszy podział zakłada rozróżnienie na wózki głębokie, spacerówki, oraz uniwersalne wózki, tzw. hybrydy.

Głęboki wózek najczęściej wybierają rodzice posiadający małe dzieci, do pół roku, ewentualnie 8 miesięcy. Dziecko wozi się w nim w pozycji leżącej, w gonodoli. Jest cięższy niż inne wózki, ma duże koła i spory stelaż. Niektóre z tych wózków zajmują sporo miejsca i sprawiają problem przy pakowaniu do małego samochodu.

Drugą opcją jest spacerówka, która służy dzieciom mającym od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Dziecko podróżuje w niej w pozycji siedzącej. Mniejsze wersje spacerówek dają się złożyć do całkiem kompaktowej postaci. Przydają się nawet wtedy, gdy dziecko chodzi już samo, ale bywa zmęczone dłuższymi spacerami.

Trzecia propozycja, która wydaje się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, to hybryda, wózek, który łączy w sobie właściwości wózków głębokich i spacerowych. Pozwala on na zakup tylko jednego wózka na cały okres niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa. Charakterystyczna dla nich jest szeroka rama, duże koła i opcje rozkładania i składania, tak by ze spacerówki powstał wózek głęboki i na odwrót. Niektóre modele posiadają także nosidełka i opcje montażu na foteliku samochodowym. Wadą hybryd jest zazwyczaj ich dość duża waga.

Istnieją także modele montowane na stelażu, do których dokupuje się poszczególne elementy wtedy, gdy są potrzebne. To wybór wielu rodziców posiadających małe mieszkanie.

Wśród producentów wózków dziecięcych rankingi popularności wygrywają przede wszystkim marki takie jak X-lander, Quinny, Chicco czy Coneco. Nazwy te warto zapamiętać jako gwarancję jakości produktu. Posiadają też one wszelkie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa.

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Przy wyborze fotelika samochodowego nie należy sugerować się ceną (tutaj im taniej, na pewno nie znaczy lepiej). Najważniejszą kwestią przy zakupie powinno być bezpieczeństwo, a więc liczba przyznanych danemu fotelikowi atestów bezpieczeństwa, wykonanych testów zderzeniowych, i tak dalej. Dobrze dobrany fotelik zapewni dziecku spokojną podróż, a rodzicom – spokój, że ich dziecku nic nie zagraża.

Foteliki dostępne na rynku podzielono na pięć kategorii według wagi dziecka. Grupa 0 to foteliki dla niemowląt o wadze do 10 kg, montowane tyłem do kierunku jazdy. Posiadają one zwykle drugą funkcję – gondoli do wózka lub kołyski czy nosidełka. Grupa 0+ przeznaczona jest dla dzieci o wadze do 13 kg i też montowana jest tyłem do kierunku jazdy.

Grupa 1 to foteliki dla dzieci ważących od 9 do 18 kg. Montować je można zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Grupa 2 przeznaczona jest dla dzieci do 25 kg, a grupa 3 – dla tych o wadze do 36 kg.

Najpopularniejsi i najbardziej polecani obecnie producenci fotelików do samochodów to Chicco, Romer, Recaro, Maxi-Cosi, BebeComfort, Fair, Casualplay oraz Kinderkraft.

Najmniej przyjdzie nam zapłacić za foteliki dla niemowląt, większe kosztują drożej. Rozpiętość cen sięga od ok. 200 do nawet 4500 zł.

1 komentarz


  1. Dla mnie wózek koniecznie musi być lekki ale stabilny, no i zwrotny, by móc wygodnie spędzać czas z maluszkiem na wspólnych spacerach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =