Jak nauczyć maluszka pić samodzielnie z kubka?

bidon
.

Pierwsze miesiące życia dziecko spędza z piersią mamy lub butelką ze smoczkiem. Z czasem, kiedy samodzielnie usiądzie, warto poza mlekiem zacząć podawać mu również wodę mineralną lub ziołowe napoje. Wówczas przydają się takie akcesoria jak bidon ze słomką lub kubek niekapek. Które z nich warto kupić?

Bidon ze słomką – zalety

Istnieje wiele różnych szkół wśród lekarzy i logopedów. Większość z nich uważa jednak, że idealnym rozwiązaniem jest próba podawania dziecku picia w zwykłym plastikowym kubeczku. Uczy się prawidłowo przystawiać do niego usta i pić. Nie jest to jednak rozwiązanie dla maluszków, ponieważ grozi częstym zalewaniem się i plamieniem. W takiej sytuacji poleca się bidon ze słomką przeznaczony dla dzieci w odpowiednim wieku. Producenci oferują bardzo szeroki wybór tego typu bidonów, które różnią się swoim kształtem, pojemnością, jak również rodzajem samej słomki. Ta bardzo korzystnie wpływa na rozwój mowy maluszka. Dziecko zmuszone jest do wykonywania ćwiczeń mięśni i ich wzmacniania. Bidony ze słomką absolutnie nie wywołują u dzieci wady wymowy, ani wady zgryzu, co może mieć miejsce na przykład w przypadku stosowania kubków niekapków. Wiele zależy oczywiście od konkretnego kubka, ale znane są badania, które wskazują właśnie na takie niepożądane skutki.

Na co zwrócić uwagę wybierać bidon ze słomką?

Kupując bidon dla maluszka, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii:

  • powinien być wykonany z odpowiedniego i bezpiecznego plastiku,
  • musi być atestowany, czyli w pełni bezpieczny dla dzieci,
  • jego pojemność powinna być dostosowana do wieku dziecka oraz jego możliwości.

Początkowo to rodzic przytrzymuje dziecku bidon ze słomką. Z czasem maluszek chętnie zaczyna użytkować go całkowicie samodzielnie. Dobrze więc, jeśli jego kształt jest poręczny i mieści się w malutkich rączkach. Firmy produkujące bidony dla maluszków dbają również o ich walory estetyczne. Istnieje możliwość wyboru spośród wielu wersji kolorystycznych i wzorów. Można więc zakupić dziecku bidon z jego ulubionym bohaterem.

Kluczowe w nauce samodzielnego picia z bidonu lub kubka jest zachowanie cierpliwości. Dla każdego dziecka jest to bowiem ogromny krok. Warto dziecku pomagać i wspierać je dobrym słowem nawet, jeżeli początkowo mu się nie udaje. Jeśli na samodzielne picie jest za wcześnie, warto bidonik odstawić i wrócić do niego po kilku tygodniach, aby nie wywoływać w dziecku stresu i silnych nerwów związanych z nauką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

52 − = 43