Niezdrowy i drogi nałóg, czyli jak rzucić palenie?

palenie
.

Uzależnienie od nikotyny to problem coraz większej liczby ludzi. Palenie jest nałogiem nie tylko bardzo szkodliwym dla zdrowia, ale również kosztownym. Rzucenie palenia jest trudne. Kto próbował rzucić, ten wie, jak ciężko rozstać się z tym nałogiem.

Jak rzucić palenie i zadbać o swoje zdrowie – szkodliwość palenia

Toksyczne związki zawarte w papierosach są bardzo szkodliwe i negatywnie wpływają na wiele aspektów ludzkiego zdrowia. Wiedząc jak rzucić palenie, można uniknąć problemów z:

  • układem sercowo-naczyniowym (udary mózgu, choroba wieńcowa, nadciśnienie)
  • układem oddechowym (choroby płuc, nowotwory płuc oraz krtani)
  • układem nerwowym (bardzo szybkie uzależnienie od nikotyny)
  • układem pokarmowym (uszkodzenie błon śluzowych, wrzody, refluks)

Oprócz tego palenie przyczynia się do osłabienia organizmu. Wpływa tez niekorzystnie na cerę i przyspiesza proces starzenia się skóry. Nie pozostaje też bez wpływu na stan uzębienia – palacze mają żółte, osłabione zęby, na których zbiera się osad, przyczyniający się do powstawania kamienia i do osłabienia szkliwa, a tym samym do chorób zębów i dziąseł. Warto więc dowiedzieć się, jak rzucić palenie i uwolnić się od tego niezdrowego uzależnienia.

Porady dla osób, które nie wiedzą jak rzucić palenie

 Palacze, którzy próbowali rozstać się z nałogiem doskonale wiedzą, że jest to proces bardzo trudny i długotrwały. Jak rzucić palenie z dnia na dzień? Osoby, którym się to udało twierdzą, że wystarczy silna motywacja, samokontrola oraz świadomość szkodliwego wpływu papierosów na organizm. Rzucanie palenia warto zacząć od ograniczenia liczby wypalanych dziennie papierosów. Uzależnienie od nikotyny to silny nałóg. Porady jak rzucić palenie można też uzyskać w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Można też sięgnąć po środki wspomagające. Wiele osób decyduje się na elektronicznego papierosa, który pozwala na korzystanie z olejków i wkładów o różnej zawartości nikotyny. W aptekach dostępne są też środki wspomagające rzucanie palenia, takie jak tabletki z nikotyną, plastry, pastylki do ssania, aerozole, gumy do żucia oraz tabletki niezawierające nikotyny i zmniejszające uczucie głodu nikotynowego. Osoby, które rzuciły palenie polecają też akupunkturę. Pomaga ona w problemach związanych z nerwowością czy stresem związanym z zerwaniem z nałogiem. Warto próbować wszelkich dostępnych metod, aby pozbyć się uzależnienia. Wpłynie to korzystnie nie tylko na zdrowie, ale także na stan portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 5 =