Czy noworodek może spać na brzuchu?

dziecko
.

Młode mamy są zwykle instruowane przez położne i pielęgniarki o tym, jak ważne jest regularne układanie dziecka w pozycji na brzuchu. Dzięki temu układ pokarmowy noworodka lepiej się rozwija i przystosowuje do życia poza łonem matki. Co jednak, jeśli dziecko zapragnie spać wyłącznie w pozycji na brzuszku? Czy taka pozycja do spania jest bezpieczna dla noworodków i niemowląt?

Zagrożenie dla dziecka

Wielu lekarzy i doświadczonych rodziców nie zaleca układania dzieci w pozycji na brzuchu do spania, zwłaszcza w przypadku noworodków. Ma to związek z możliwością uduszenia się dziecka, które ułoży główkę przodem do materaca lub poduszki. W pozycji na brzuchu istnieje również ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej.

Zalety układania dziecka na brzuchu

Dzięki leżeniu na brzuchu ćwiczymy mięśnie karku noworodka i niemowlaka. Umożliwiamy mu oglądanie świata z innej perspektywy i pozytywnie wpływamy na jego rozwój. Malutkie dzieci powinny, choć kilka minut dziennie leżeć w takiej pozycji, ponieważ dzięki temu jelita lepiej pracują, a maluch nie będzie miał problemu z wypróżnieniami. Leżenie na brzuchu jest zalecane niemowlętom mającym bolesne kolki i u których w brzuszku gromadzą się gazy. Taka pozycja ułatwia oddawanie gazu, redukuje napięcie w brzuchu i zmniejsza ból kolkowy.

Nie można więc całkowicie zrezygnować z układania dziecka na brzuszku, choć niekoniecznie musi ono w takiej pozycji spać. W ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka należy zadbać o jego układanie w pozycji na brzuchu, ponieważ na tym etapie niemowlę uczy się unosić główkę siłą mięśni karku, podpierać się na rączkach i przesuwać główkę z jednego boku na drugi. Z czasem głowa jest na tyle stabilna, że dziecko utrzymuje ją w pozycji uniesionej przez znacznie dłuższy okres. Jest to przygotowanie do nauki pełzania, a później także raczkowania.

Nie można ograniczać naturalnej aktywności dziecka i rezygnować z układania brzdąca na brzuchu. Dzięki temu nabędzie on umiejętności pozwalających mu na zmianę pozycji leżącej na pionową wraz z kolejnymi miesiącami rozwoju. Leżąc na brzuchu, dziecko nabiera większej świadomości swojego ciała. Ćwiczy zupełnie inne mięśnie niż w pozycji na plecach. Wpływa to pozytywnie na rozwój stawów biodrowych oraz na kształt główki dziecka – nie będzie miało silnie spłaszczonej potylicy.

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka śpiącego na brzuchu?

Pozwalając dziecku spać na brzuchu lub układając je do spania właśnie w ten sposób, należy zadbać o to, aby nie zatkało sobie nosa i dróg oddechowych. Nie można więc układać malca na miękkiej poduszce czy beciku. Głowa musi być ułożona na jednym z boków.

Autor: mgr Ewa Krulicka
Źródło: https://jestemmama.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

88 + = 95