Wszystko o bliznach – jak do nich nie dopuścić i jak sobie z nimi poradzić.

blizna
.

Blizny to problem, z którym borykał się kiedyś praktycznie każdy. Nie ma co ukrywać, że mogą się one stać poważnym problemem zwłaszcza, gdy znajdują się w widocznym miejscu. Z tego powodu lepiej pomyśleć o ich profilaktyce i leczeniu jak najszybciej. Okazuje się, że istnieją sposoby na zminimalizowanie ryzyka powstania blizn, a także na ich skuteczne usunięcie.

Co to jest blizna?

Blizna to nic innego jak ślad po zranieniu skóry. Nie ważne jak silne ono było, ryzyko powstania istnieje zawsze. Pół biedy jeśli zranienie znajduje się na kolanie czy w innym miejscu, które łatwo zakryć garderobą. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda, gdy blizna jest ulokowana na przykład na twarzy. Warto podkreślić, że najgorszym przypadkiem są blizny o nieregularnym kształcie i rozległe. Nie tylko są one wyjątkowo szpecące, ale również mogą wywoływać silne bóle. W dzisiejszych czasach medycyna jest na tak zaawansowanym poziomie, że istnieje wiele sposobów na usuwanie blizn, a także na uniknięcie ich powstawania.

Od czego zależy wygląd blizny?

Wiele osób posiadających blizny, jak i tych które dopiero co uległy zranieniu zastanawia się, co wpływa na jej późniejszy wygląd. Okazuje się, że kluczowy jest rodzaj i typ urazu, którego doznaliśmy, a także indywidualne skłonności organizmu i miejsce, w którym rana powstała. Na początku blizna przyjmuje kolor różowawy. W późniejszym etapie blednie, jednak nie dopasowuje się do wyglądu i koloru reszty zdrowej skóry. Zdecydowanie najlepszą sytuacją jest posiadanie rany po operacji. W szpitalu ewentualne cięcia przeprowadza się po linii prostej co sprawia, że dopasowuje się ono do naturalnej struktury skóry. Tego typu rany nie tylko szybko się goją, ale również istnieje duża szansa, że nie zostaną po nich blizny.

Co robić gdy się zranimy?

Postępowanie polecane przez lekarzy w sytuacji zranienia, mające na celu profilaktykę powstawania blizn, zależy głównie od rodzaju zranienia. Blizny zwykłe można smarować maścią lub żelem, na przykład Cepan. Wersje przerosłem, powstałe na skutek zakłócenia procesu gojenia, nie mogą być rozciągane. Polecane są tu szczególnie nowoczesne plastry silikonowe. Wiele osób w dzisiejszych czasach zmaga się z trądzikiem. Aby po krostach nie zostały blizny, przede wszystkim nie można wyciskać wyprysków. Oprócz tego warto regularnie smarować skórę maścią cynkową. Niektóre osoby mają również problemy z tworzeniem się tak zwanych bliznowców. Ten rodzaj blizn powstaje u osób ze skłonnością do nadmiernej produkcji kolagenu. Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest wykonywanie zastrzyków sterydowych czy stosowanie wspomnianych już wcześniej plastrów silikonowych.

Jak skutecznie pozbyć się blizn?

Jeśli mimo naszych działań blizny się pojawią, nie należy ich lekceważyć. Dostępnych jest wiele sposobów walki o nieskazitelny wygląd. Najprostsze sposoby to różnego rodzaju maści i żele. Dostępne są również plastry na blizny. Wszystkie wymienione produkty są skuteczne ale to zależy oczywiście od rodzaju blizny, rozmiaru oraz wieku. Najlepiej zadbać o ranę na początku tak aby zniwelować skutki w przyszłości ale maść na blizny pomoże również po zasklepieniu rany. Wszystkie wymienione produkty działają tak samo jak maść na blizny, w której skład skład wchodzi najczęściej allantoina, heparyna i cebula, które mają rozjaśnić i wygładzić zmianę. Aby zobaczyć efekty, potrzeba jednak sporo czasu. Inne popularne, już nieco bardziej profesjonalne rozwiązanie, to zabieg mikrodermabrazji. Polega on na ścieraniu skóry i tym samym zmniejszeniu widoczności blizn. Jednym z najbardziej popularnych, ale też najdroższych rozwiązań, jest usuwanie blizn laserem. Efekty są bardzo dobre i to już po trzech zabiegach. Trzeba się jednak przygotować na ich niezbyt przyjemny przebieg. Podczas strzelania laserem przez lekarza ma się wrażenie, jakby ktoś wbijał w skórę setki igieł. Dodatkowo przez 3 do pięciu dni skóra się łuszczy i nie pozostaje nic innego, jak pozostać w domu. Gdyby wizja bólu nie przemawiała za zabiegami laserowymi polecamy maść na blizny dostępne np. tutaj: https://www.apo-discounter.pl/na-rany-masc-na-blizny-c-262_490_1136.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

35 + = 43