Objawy ciąży – co powinno się wiedzieć

ciąża
.

Ciąża to piękny czas w życiu kobiety. Jej początki jednak nie zawsze są łatwe, ponieważ niektóre objawy są nieprzyjemne i powodują złe samopoczucie. Czasami nie są one nawet kojarzone z zapłodnieniem. Wówczas kobieta czuje się zdezorientowana i niepewna, szukając nieraz przyczyny w czymś zupełnie innym. Warto wiedzieć co dzieje się na początku ciąży, aby już po rozpoznaniu pierwszych objawów udać się do odpowiedniego lekarza, żeby potwierdzić bądź wykluczyć ciążę.

Gdy nie masz miesiączki…

Objaw ten najczęściej jest pierwszą rzeczą, która sprawia, że kobieta udaje się do apteki po test ciążowy. Pomimo tego, że czasami delikatne plamienia występują nawet do trzeciego miesiąca ciąży to jednak łatwo odróżnić je od pełnowymiarowej menstruacji. Są bardzo skąpe i często różnią się kolorem. U większości kobiet bóle występujące w podbrzuszu wraz z zatrzymaniem się miesiączki świadczą o tym, że komórka jajowa została zapłodniona.

Piersi zaczynają boleć

Już kilka dni po zajściu w ciążę może pojawić się wrażliwość w okolicach piersi. Mrowienie czy też bolesność to normalna sprawa podczas napięcia przedmiesiączkowego, jednak zdarzają się również po zapłodnieniu. Wówczas nie mijają tak szybko a około ósmego tygodnia stają się piersi stają się bardziej pełne.

Mdłości z rana

Ta nieprzyjemna dolegliwość początkowo może kojarzyć się z problemami z układem pokarmowym. Kobiety w pierwszym trymestrze nierzadko mają okropne mdłości z samego rana, które niestety często kończą się wymiotami. Nic przyjemnego, jednak pocieszyć się można tym, że ten objaw ciąży mija po trzecim miesiącu ciąży.

Zapachy Cię drażnią?

Mdłości mogą również zostać spowodowane zbyt intensywnymi zapachami. Czasami nie są one aż tak mocne, ale dla kobiet w ciąży wystarczające, aby poczuć się gorzej. Może to być kawowy aromat, perfumy, które do tej pory były bardzo lubiane albo dym z papierosów. Nigdy nie wiadomo, co sprawi, że węch ciężarnej zostanie podrażniony.

Zachcianki

Raz zjadłabyś wszystko co leży w zasięgu Twojego wzroku a innym razem nie masz ochoty nawet spojrzeć na pożywienie? To normalne po zapłodnieniu. Oprócz tego ciężarna nierzadko ma dziwne pomysły, aby łączyć ogórki z miodem. Często również zdarza się, że kobieta w ciąży ma ochotę na coś, czego wcześniej by nie tknęła.

Zmiany nastrojów

Hormony u kobiety ciężarnej szaleją. Nic zatem dziwnego, że czasami zdarza się, że po zapłodnieniu zachowuje się ona wybuchowo. Raz płacze, innym razem śmieje się jak szalona – to wszystko wynika z poważnych zmian, jakie zachodzą w gospodarce hormonalnej.

Skóra również się zmienia

Plamy, przebarwienia bądź ciemne brodawki zdarzają się bardzo często. Nierzadko pojawia się również kreseczka, która zaczyna się na wysokości pępka i ciągnie się aż do spojenia łonowego.

Nawet jeżeli jeszcze nie myślisz o zakładaniu rodziny to przynajmniej poznaj pierwsze objawy ciąży już teraz. To ważne, aby jak najszybciej przygotować się na ewentualne zapłodnienie. Powinnaś pamiętać, że większość z powyższych objawów może kojarzyć się z ciążą, jednak po ich wystąpieniu najlepiej udaj się do lekarza, który potwierdzi bądź wykluczy Twoje przypuszczenia. Jeżeli okaże się, że oznaki te nie mają związku z zapłodnieniem, będziesz musiała wykonać badania, które znajdą przyczynę takich objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 − = 69