Oczekiwanie na narodziny dziecka to wyjątkowy, ale wymagający czas dla przyszłej mamy. Jak radzić sobie w trudnych chwilach?

mama
.

Ciąża to niełatwy czas dla kobiety. Z jednej strony pragnie ona prowadzić dotychczasowy aktywny tryb życia, z drugiej strony nie chce zaszkodzić dziecku. Jak znaleźć złoty środek?

Zmiany hormonalne w ciąży często są przyczyną tzw. huśtawki nastrojów. Dodatkowo trzeba zrezygnować z niektórych aktywności czy nawyków żywieniowych, a nawet, w przypadku ciąży zagrożonej, spędzić kilka miesięcy leżąc. W pewnym sensie nie ma się już kontroli nad własnym ciałem. Kiedy nadejdą wymagające chwile możesz zastosować następujące metody:

Nie martw się na zapas – nie wyobrażaj sobie trudnych sytuacji, na które nie masz wpływu. Jeśli masz obawy dotyczące zdrowia dziecka, porozmawiaj o nich z lekarzem prowadzącym.

Uczęszczaj do szkoły rodzenia – dzięki temu uzyskasz najważniejsze informacje dotyczące porodu i opieki nad maleństwem. Doświadczone położne przygotują Cię na ten szczególny czas w Twoim życiu. Poza tym będziesz mogła poznać inne kobiety w podobnej sytuacji i podzielić się doświadczeniami.

Regularnie wykonuj wymagane badania – usg kontrolne i badania mikrobiologiczne oraz krwi pomogą sprawdzić czy Twoje maleństwo rozwija się prawidłowo. W razie potrzeby, dzięki dodatkowym badaniom, takim jako echo serca płodu, będzie można wcześnie wykryć ewentualne trudności i wdrożyć leczenie.

Zadbaj o zdrowe odżywianie – ważne jest picie dużej ilości wody i częste jedzenie małych posiłków tak, aby zapobiegać nagłym spadkom poziomu cukru. Należy unikać fast foodów i produktów zakazanych w ciąży takich jak alkohol, surowe mięso i ryby czy niepasteryzowane mleko. Poza tym dieta powinna być różnorodna oraz bogata w owoce i warzywa.

Spotykaj się ze znajomymi – nie unikaj i nie ograniczaj kontaktów towarzyskich. Rozmowa z bliskimi osobami pomoże Ci przetrwać trudne chwile i otrzymasz niezbędne wsparcie.

A może masaż? Specjalny masaż prenatalny wykonywany jest od 3 do 8 miesiąca ciąży przez doświadczonego terapeutę. Jeśli masz wątpliwości dotyczące ćwiczeń, które możesz wykonywać w czasie ciąży, skontaktuj się z fizjoterapeutą.

Pamiętaj, że ciąża to szczególny czas i duże wyzwanie ze względu na zmianę dotychczasowego stylu życia.  Szczególnie kiedy przeżywasz trudne chwile pozwól sobie na czas relaksu i nie wymagaj od siebie zbyt dużo. Wahania nastroju w okresie ciąży zdarzają się wielu przyszłym mamom, warto jest zadbać o odpowiednią grupę wsparcia np. w szkole rodzenia.

Artykuł powstał przy współpracy z https://babkamedica.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2