Operacja wędzidełka języka – wskazania i przebieg zabiegu

słuch
.

Operacja wędzidełka języka to jego podcięcie. Zabieg taki jest potrzebny w przypadku, gdy dziecko posiada zbyt krótkie wędzidełko, zwane fachowo ankyloglossią. Nierozpoczęcie leczenia może skutkować wieloma konsekwencjami w życiu dorosłym.

Sposoby leczenia

Wędzidełko samo nie ma szansy się wydłużyć. Nie ma co liczyć na samoistne ustąpienie dolegliwości. Im wcześniej zostanie postawiona prawidłowa diagnoza i wszczęte leczenie, tym dziecko nauczy się mniej nieprawidłowych odruchów i szybciej rozpocznie prawidłowy rozwój. Do najczęstszych konsekwencji cierpienia na to schorzenie przez wiele lat są:

  • wady wymowy,
  • seplenienie,
  • dyskomfort i możliwy ból przy żuciu i połykaniu,
  • wady zgryzu,
  • odkładanie się kamienia nazębnego,
  • problemy z próchnicą.

Decyzję o leczeniu podejmuje się na podstawie tego, jak krótkie jest wędzidełko. Jeśli wada nie jest zbyt poważna i nie utrudnia większości ruchów języka w jamie ustnej, z reguły zaleca się jedynie odpowiednie ćwiczenia i gimnastykę. W przeciwnym wypadku kieruje się dziecko na zabieg przecięcia wędzidełka, dzięki czemu będzie miało odpowiednią długość.

Skonsultuj problem z Lekarzem Laryngologiem http://www.cmpromed4kids.pl/uslugi/laryngolog-dzieciecy/

Rodzaje zabiegów

Skierowanie otrzymuje się po wspólnej diagnozie logopedy, laryngologa oraz fonologa. Można też dokonać wcześniejszej konsultacji z chirurgiem. Zabieg może być wykonywany przy znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Im młodsze jest dziecko, tym bardziej preferuje się tę drugą formę. Przecięcie może zostać wykonane nożyczkami albo laserem. Narząd jest nieukrwiony i nieunerwiony, stąd bez względu na sposób wykonania zabiegu, będzie on bezkrwawy. Nie potrzebna jest żadna rekonwalescencja. Dziecko nie będzie odczuwało miejsca przecięcia jako rany. Zmienią się jedynie możliwości poruszania językiem. Szczególnie polecana jest forma operacji laserowej jako bezpieczniejszej i bardziej komfortowej – zarówno dla dziecka, jak i wykonującego ją lekarza. Ceny zabiegów wynoszą od około 200 do 800 złotych, w zależności od kliniki, miejscowości i metody podcięcia wędzidełka. Można też przeprowadzić operację na Narodowy Fundusz Zdrowia. Takie właśnie skierowanie przepisał mojemu dziecku pediatra w Krakowie. Warto podzwonić i znaleźć najwcześniejszy termin. Im szybciej przeprowadzi się zabieg, tym szybciej dziecko prawidłowo rozpocznie naukę mowy.

W trakcie i po zabiegu

Zabieg trwa nie dłużej niż pięć minut i jest całkowicie bezbolesny i bezkrwawy. W przypadku znieczulenia ogólnego należy doliczyć jeszcze czas usypiania i budzenia pacjenta. Standardowo w ciągu godziny dziecko może iść z rodzicami do domu. Praktycznie nie ma możliwości wystąpienia żadnych powikłań. Jedyne ewentualne ryzyko niesie ze sobą znieczulenie. Poddanie dziecka operacji to jednak nie wszystko, co należy zrobić w związku z prawidłowym rozwojem pociechy ze zbyt krótkim wędzidełkiem. Niezbędne są ćwiczenia i konsultacje logopedyczne, które poprawią sprawność języka. Jeśli nie będzie się stosować zaleceń lekarskich, przecięcie może się zagoić, a zabieg trzeba będzie powtórzyć.

Przecięcie wędzidełka, choć może wydawać się drastyczne, jest bezbolesnym i bezpiecznym zabiegiem, który może podnieść komfort życia dziecka i zapewnić mu prawidłowy rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

88 − 82 =