Opryszczka – przyczyny, objawy i leczenie

Opryszczka
.

Potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Mowa o opryszczce, nazywanej powszechnie zimnem. Jeśli wcześnie się ją zdiagnozuję i zastosuje odpowiednie środki, to można bardzo szybko się jej pozbyć. Czym jest opryszczka? Jakie są jej objawy i po jakie środki sięgnąć, by pozbyć się tego nieestetycznego problemu?

Skąd się bierze opryszczka wargowa, czyli zakażenie wirusem HSV

Zakażenia opryszczkowe wywoływane są przez wirusy z grupy HSV. Bardzo duża część populacji należy do nosicieli tych wirusów. Objawy, które sugerują, że opryszczka zaatakowała, to między innymi bolesne pęcherze na ustach, w kącikach ust i w okolicach nosa (lub w nosie), pieczenie i swędzenie. Pęcherzyki po jakimś czasie stają się coraz większe, pojawiają się na nich strupki, a ze środka sączy się wydzielina. Zarazić można się poprzez kontakt z osobą, która jest nosicielem wirusa (przez kontakt cielesny czy korzystanie z tych samych naczyń lub ręczników). Opryszczka z większym prawdopodobieństwem pojawi się:

– podczas miesiączki

– w stanach zwiększonego stresu

– podczas przeziębienia

– po zabiegach dentystycznych

– podczas przeziębienia

– po nadmiernym wychłodzeniu organizmu

– w stanach anemii

Nawracaniu opryszczki sprzyja też osłabienie odporności, dlatego warto zadbać o odpowiednie wzmocnienie organizmu.

Opryszczka wargowa – jak się jej pozbyć?

Niestety opryszczka to dolegliwość o charakterze nawrotowym. Mimo wyleczenia jej objawów, można się spodziewać, że po jakimś czasie zimno pojawi się ponownie. Dlatego warto umieć rozpoznawać zmiany na skórze, by móc od razu sięgnąć po środki zapobiegawcze. Im wcześniej zastosuje się odpowiednie preparaty, tym opryszczka szybciej zniknie. W momencie pojawienia się pierwszych zmian na skórze, warto od razu sięgnąć po plaster, który przykrywa zmiany skórne oraz zapobiega dalszemu rozwojowi opryszczki. Plastry można dostać w aptece bez recepty. Opryszczka zniknie też po zastosowaniu maści i kremów, które mają w składzie acyklowir. Dostępne są tez tabletki, które wspomagają walkę od środka. Wspomagająco można też sięgnąć po olejki eteryczne, np. olejek cytrusowy czy z drzewa herbacianego. Działają one antyseptycznie oraz przeciwzapalnie i na pewno złagodzą nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie czy pieczenie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + = 15