Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkim problemem jest zorganizowanie dziecku dobrych, ciekawych i rozwijających zajęć pozalekcyjnych. Z drugiej jednak strony dziecko w domu się nudzi, staje się marudne, zbyt często ogląda telewizję i gra na komputerze. Wydaje się więc, że warto podjąć wysiłek i znaleźć takie zajęcie, które będzie zaspokajało indywidualne potrzeby młodego odkrywcy.
Zajęcia pozalekcyjne
Jeszcze kilkanaście lat temu najbardziej popularnym zajęciem, któremu oddawały się dzieci i młodzież po powrocie ze szkoły, było siedzenie na podwórku i gra w piłkę, w klasy, skakanie przez gumę. Nikt nie narzekał na nudę i nie tracił czasu przed komputerem. Obecnie jednak większość dzieci spędza wolny czas w domu, co narzuca rodzicom konieczność znalezienia im zajęcia. Jak to zrobić?
Z pewnością przy wyborze zajęć pozalekcyjnych warto kierować się zainteresowaniami oraz charakterem dziecka. Czy z natury jest szalonym odkrywcą, który wszystkiego musi dotknąć, wszystko wiedzieć i sprawdzić? A może drzemie w nim wrażliwy artysta, który cieszyłby się z nauki rysunku dla najmłodszych? Albo jest ruchliwym typem sportowca, któremu nie w głowie czytanie książek? Jeśli dobrze znasz swoje dziecko, jego osobowość i potrzeby, nie powinieneś mieć większych problemów z dopasowaniem dla niego satysfakcjonujących zajęć.
Do zagadnienia można jednak podejść nieco inaczej, oferując dziecku warsztaty, które powiększą pulę jego zainteresowań, nie stojąc z nimi jednak w sprzeczności. Przykładowo wrażliwe dziecko spędzające długie godziny nad lekturami może doskonale odnaleźć się w sportach konnych, a nadpobudliwe – wyciszyć przy grze w szachy. Zawsze warto spróbować znaleźć przeciwwagę dla dominujących cech osobowości dziecka, tym samym stymulując jego rozwój. A możliwości jest wiele.
Nauka rysowania
Nauka rysowania jest zajęciem, które szczególnie warto polecić. Poza tym, że jest świetną zabawą, poprawia koncentrację oraz umiejętność zapamiętywania informacji i uczenia się. Rozwija wyobraźnię, kreatywność i uczy systematycznej pracy etapami. Może także mieć wartość terapeutyczną – nasze pociechy także borykają się z problemami, lecz nie zawsze chcą lub potrafią opowiedzieć o nich dorosłym. Łatwiej będzie im narysować to, co przeżywają.
Nauka rysunku, podobnie jak nauka innych umiejętności, przebiega etapami. Najpierw dziecko musi ukończyć kurs dla początkujących, na którym nauczy się rysować proste obiekty, by stopniowo przechodzić na coraz wyższe stopnie wtajemniczenia – szkicowanie postaci ludzkich i zwierzęcych, portretów i pejzaży. Jeśli będzie regularnie ćwiczyło, zauważycie szybkie postępy.
Dobra szkoła rysowania to taka, w której pracują nie tylko utalentowani instruktorzy, ale też zaangażowani pedagodzy. Zanim więc wybierzesz konkretną, poczytaj opinie o niej, wybierz się na spotkanie z nauczycielem, a później na lekcję pokazową z dzieckiem.
Czas poświęcony na rysowanie z pewnością nie będzie czasem straconym, a może wręcz okazać się wstępem do wspaniałej kariery Twojego dziecka. Najbardziej utalentowanym i najpilniejszym uczniom otwiera bowiem drzwi do prestiżowych uczelni plastycznych w Polsce i na świecie. Jest to więc doskonała inwestycja w przyszłość.
Jeśli więc Twoja pociecha spędza swój wolny czas na czytaniu komiksów, zachwyca się dziełami sztuki lub podziwia monumentalne budowle – zapisz je na zajęcia z rysunku. To od nich zaczynali sławni architekci, projektanci i rysownicy.
Nauka gry na instrumencie
Podobnie jak nauka rysunku, nauka gry na instrumencie doskonale wpływa na możliwości intelektualne dziecka. Poprawia jego koncentrację i szybkość przyswajania wiedzy, a także aktywizuje obszary mózgu, które u osób nie umuzykalnionych pozostają uśpione.
Gra na instrumencie będzie wspaniałym zajęciem zarówno dla wrażliwego i skrytego dziecka, jak i dla tego ekspresyjnego, pełnego energii. Wbrew pozorom, gra pozwala pozbyć się nadmiaru energii – aby to pojąć wystarczy tylko obejrzeć koncert fortepianowy lub rockowy.
Obecnie szkoły muzyczne oferują swoim kursantom zajęcia dopasowane do ich potrzeb i możliwości, a nauka odbywa się na dobrej klasy, nowoczesnych instrumentach muzycznych. Wybrać można zarówno gitarę klasyczną, gitarę elektryczną, jak i flet, fortepian, keyboard czy perkusję.
Wybór konkretnego sprzętu powinien odpowiadać zainteresowaniom ucznia oraz jego muzycznemu gustowi. Dobrze jest jednak przygotować dziecko na to, że nie od razu będzie grało po mistrzowsku. Opanowanie nut, chwytów i akordów zajmie trochę czasu. Ważne, aby uczeń nie zniechęcił się początkami, które zawsze są dość trudne.
Nauka dodatkowego języka
Nauka języków obcych to zawsze dobry pomysł w świecie, w którym niczym dziwnym nie są egzotyczne podróże wakacyjne i zagraniczne wyjazdy służbowe. Umiejętność posługiwania się różnymi językami daje poczucie bezpieczeństwa, komfortu, pozwala na nieskrępowane nawiązywanie nowych znajomości, otwiera świat.
Obecnie nauka języka angielskiego rozpoczyna się już w szkole podstawowej, lecz nierzadko także przedszkola a nawet żłobki organizują maluchom lekcje tego najpopularniejszego na świecie języka. Warto jednak zapisać dziecko w wieku szkolnym na lekcje dodatkowe.
Ale obecnie znajomość samego języka angielskiego wydaje się już niewystarczająca. Dlatego dobrze jest zapisać dziecko na zajęcia z innych języków – niemieckiego, francuskiego, włoskiego lub jednego z języków skandynawskich, które obecnie cieszą się wielką popularnością, a osoby władające nimi nie mają najmniejszych nawet problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy.
Im wcześniej zapewnisz dziecku naukę języków obcych – tym lepiej dla niego. Nigdy nie jest na nią za wcześnie, o czym świadczyć mogą niezwykłe umiejętności dzieci pochodzących z wielojęzycznych rodzin.
Zajęcia sportowe
Stanowią wspaniałą okazję do tego, aby dziecko mogło w pozytywny sposób spożytkować nadmiar energii. Ale nie tylko o to tu chodzi. Sport pozwala dziecku na zbudowanie zdrowej, ładnej postawy ciała oraz wpaja mu aktywny tryb życia. Jest dobrym pretekstem do nawiązywania nowych znajomości i wspaniałych wyjazdów, na przykład na zawody. Aktywność fizyczna stymuluje w organizmie produkcję endorfin, a więc poprawia samopoczucie, a także ma nieoceniony wpływ na podniesienie odporności dziecka.
Rodzaj zajęć sportowych także warto dostosować do zainteresowań młodego człowieka. Jedno dziecko będzie lepiej czuło się wspinając na ścianki, a inne – jeżdżąc na łyżwach, pływając lub grając w tenisa.
Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko zostało zapisane na zajęcia z nauki rysunku, gry na instrumentach czy języka obcego, warto uzupełnić je właśnie zajęciami sportowymi. Będą one stanowiły przyjemną, relaksującą odskocznię po długich godzinach spędzonych w szkolnej ławce i uzupełnienie zajęć językowych czy nauki rysunku.
Oferta zajęć pozalekcyjnych jest obecnie niezwykle szeroka, a zajęcia w większości szkół prowadzą prawdziwi entuzjaści, którzy swoją pasją potrafią zarazić młodzież. Są one najlepszą okazją do poszerzania horyzontów, pokazywania dzieciom świata i kształtowania ich charakterów.