Otarcia, owrzodzenia, ranki – jak leczyć u dzieci?

dziecko
.

Dziecko podczas licznych zabaw w domu i na dworze jest narażone na upadki, potknięcia, obtarcia, co skutkuje często bolesnymi zmianami na skórze. Niektóre znikają samoistnie za kilka dni, inne goją się znacznie dłużej.

Co na niewielkie rany?

Rany na skórze dziecka to niestety częste przypadki. Małe zasklepią się same i nie trzeba ich zszywać, ale potrzebna jest doraźna pomoc, dzięki której organizm szybciej poradzi sobie z odbudową skóry w zranionym miejscu. Na początku, kiedy dojdzie już do miejscowego krwawienia, powstaje skrzep, sklejający brzegi racy. Następnie organizm dąży do oczyszczenia miejsca zranienia z uszkodzonych tkanek i bakterii. Jeśli układ odpornościowy nie działa należycie, brakuje organizmowi witamin i składników mineralnych, osłabia go stres itd., gojenie może przebiegać trudniej. Zasklepianie rany może też utrudniać złe oczyszczenie i brak dobrej dezynfekcji. Ważne jest więc precyzyjne i dokładne oczyszczenie miejsca zranienia i założenie odpowiedniego opatrunku. Jeśli chcesz, aby ranki goiły się szybciej, użyj maści nawilżających i regenerujących naskórek.

Co na otarcia?

Nawet najmniejsze otarcie naskórka bywa mocno bolesne. Kiedy dziecko przyjdzie do domu z otartą skórą kolana, wtedy należy szybko obmyć to miejsce letnią wodą z mydłem, a następnie dokładnie zdezynfekować. Jest to bardzo ważne, bo w innym przypadku może wdać się ropne zakażenie, a wtedy leczenie będzie trwało znacznie dłużej i mogą wdać się powikłania. Oprócz tradycyjnego spirytusu salicylowego czy wody utlenionej, które bardzo dobrze oczyszczą naskórek, można zastosować różne maści lub żele bez recepty, działające bakteriobójczo. Wśród nich wyróżnić można np. maść Betadine, Actisept czy Braunol. Szczególne ważne jest stosowanie tego typu maści w przypadku wystąpienia większych otarć, bo źle zdezynfekowane mogą ulec zakażeniu.

Działają one na bakterie, wirusy, grzyby, a także niektóre pierwotniaki, dokładnie dezynfekując zranione miejsce. Można je także stosować na owrzodzenia troficzne, oparzenia i zakażenia skóry, wywołane innymi czynnikami niż zranienie. Przed aplikacją maści należy oczyścić i osuszyć skórę oraz ewentualnie założyć opatrunek lub bandaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 + = 56