Poduszka dla dziecka – jaką wybrać?

dziecko
.

Wybór poduszki dla dziecka zależy od jego wieku, ulubionej pozycji do spania oraz ewentualnych alergii. Bardzo ważne jest, by dobrać ją odpowiednio – młody kręgosłup narażony jest na schorzenia i skrzywienia. Jakość snu odbija się także na nastroju i zachowaniu dziecka. Przesypiamy niemal jedną trzecią życia, warto więc od małego uczyć dobrych nawyków związanych z tą sferą.
Jak wybrać pierwszą poduszkę i czym powinny charakteryzować się kolejne, lądujące w dziecięcym łóżku? Zapraszamy do krótkiego przewodnika.

Pierwsza poduszka dla malucha

Część specjalistów uważa, że poduszek powinno się unikać aż do 2 roku życia, inny zalecają ich wprowadzenie około 6-7 miesiąca. Wiele zależy od samego dziecka – jeśli widzisz, że chętnie układa główkę na przykład na kocyku lub pluszakach, warto rozejrzeć się za pierwszą poduszką. Producenci oferują specjalne poduszeczki dla małych dzieci, o wymiarach około 30 na 40 centymetrów. Kupno większych modeli mija się z celem i może stanowić zagrożenie dla dziecka. Poduszkę przed kupnem należy sprawdzić: nie może być zbyt twarda (powinna ulegać naciskowi) ani zbyt miękka (nie powinna się „zapadać”), powinna też szybko wracać do pierwotnego kształtu. Takie poduszki ma w swojej ofercie Pink No More, Lullalove, baby’s only i La Millou.

Zasady bezpieczeństwa – niemowlak i poduszki:

  • im większa poduszka, tym większe zagrożenie dla dziecka może stanowić,
  • jeśli kładziesz dziecko spać w swoim łóżku, na czas drzemki usuwaj „dorosłe” poduchy,
  • w kołysce oraz gondoli wózka nie należy umieszczać poduszek, chyba, że są specjalnie zaprojektowane do takich celów, jak poduszka Angel’s Winsg od La Millou.

Poduszka dla starszaka – czyli dziecko rośnie

Wybór poduszki dla starszego dziecka jest jeszcze trudniejszy. Z jednej strony mamy produkty z materiałów naturalnych, z drugiej syntetycznych. Z półek krzyczą do nas hasła: „antyalergiczna”, „antybakteryjna membrana”, „idealna do prania w pralce”. Od ilości informacji może zakręcić się w głowie. Jak więc wybrać poduszkę dla kilkulatka?

Najważniejszymi kryteriami powinny być walory zdrowotne – niektóre dzieci mogą mieć specjalne zalecenia od lekarza. Dzieci z problemami astmatycznymi i pulmonologicznymi powinny mieć wyższe poduszki, by łatwiej im się oddychało, podobnie jak dzieci z problemami laryngologicznymi. Innymi uwarunkowaniami jest alergia lub choroby skórne – małego uczuleniowca nie należy narażać na kontakt z kurzym pierzem. Należy także obserwować postawę dziecka – jeśli zauważymy, że się garbi, pochyla głowę w jedną stronę – warto skonsultować to z ortopedą, obecnie na rynku dostępne są specjalne poduszki, pomagające utrzymać właściwą pozycję kręgosłupa w czasie snu. Innym rozwiązaniem jest stosowanie poduszek bardzo płaskich.

Kolejny punkt to wypełnienie – na rynku dostępne są poduszki z naturalnego pierza, puchu oraz z syntetyczną włókniną, lateksem lub granulatem. Puch i pierze, dzięki nowoczesnym technologiom, jest dobrze obrobiony i na rynku dostać można nawet produkty, które sprawdzą się przy małym alergiku. Pierze dobrze odprowadza wilgoć i gwarantuje zdrowy sen, ma jednak minus – ciężko się je czyści. Dlatego przy małym dziecku lepiej sprawdzą się poduszki z wypełnieniem syntetycznym. Powinny one nadawać się do prania w pralce. Kupując poduszkę należy sprawdzić, czy posiada odpowiedni certyfikat OEKO-TEX 100 w klasie I, dopuszczający do użytku dla najmłodszych. Poszycie poduszki powinny być wykonane z tkaniny naturalnej, najlepiej bawełny, gdyż gwarantuje ona najlepszą wentylację – na rynku dostępne są także poduszki z poszyciem z mikrowłókna i policotonu, ale nie są one polecane dla małych dzieci.

Poduszki dla dziecka najlepiej szukać wśród marek, które specjalizują się w szyciu tego rodzaju produktów. Oferta La Millou zawiera dwie wielkości poduszek dla kilkulatków – obszyte one są bawełną, w środku znajduje się trwała włóknina, która dobrze znosi pranie mechaniczne. Poduszki Bed Pillow nie wymagają dodatkowych poszewek.

Elodie oferuje natomiast komplet pościeli z wysokiej jakości bawełny perkalowej, materiał posiada certyfikat Oeko-Tex, świadczący o tym, że zestaw sprawdzi się dla alergików. Pink No More oferuje natomiast poduszki welurowe i muślinowe. Poduszki tego producenta są bardzo elastyczne i miękkie, można ich także używać w podróży. Dobrze się składają i nie zajmą zbyt wiele miejsca, np. w bagażu. Więcej propozycji od czołowych marek dziecięcych znajdziesz w ofercie bobomio.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 70 = 77