Pokój dla nastolatka – jak urządzić młodzieżowy pokój dla chłopaka?

pokój
.

Urządzanie pokoju młodzieżowego dla dorastającego nastolatka może być nie lada wyzwaniem dla każdego rodzica. To dosyć burzliwy okres w życiu młodego człowieka, kiedy kształtuje mu się osobowość, odczuwa wyjątkową chęć zmian i nic mu się nie podoba. Jak zatem urządzić pokój młodzieżowy, by podobał się zarówno nastolatkowi, jak i rodzicom?

Pokój młodzieżowy – skąd czerpać inspiracje?

Decydując się za aranżację pokoju młodzieżowego warto skonsultować swoje decyzje z samym zainteresowanym. Nastolatkowie często mają swoją wizję tego, jak ma być zaprojektowana ich przestrzeń, dlatego lepiej omówić aranżację z dzieckiem na spokojnie niż później słuchać, że coś im jednak nie pasuje. W takich młodzieżowych pokojach warto odnieść się do zainteresowań dziecka. Jeśli interesuje się ono piłką nożną, można pomyśleć o nawiązaniu we wnętrzach do footballu. Ciekawe pomysły na aranżacje pokojów młodzieżowych można znaleźć na stronach internetowych typu https://www.homebook.pl/inspiracje/pokoj-dziecka/opcje-wiek-dziecka-dla-nastolatka, gdzie są projekty z uwzględnieniem strefy spania, zabawy i nauki dla chłopców.

Jakie kolory ścian w pokoju dla nastolatka?

W pokoju dla nastolatka powinny dominować stonowane kolory. Bardzo popularne są granaty, szarości, zielenie, ale i biel. Warto zdecydować się w pokoju na kilka barw, na przykład wtedy, kiedy chcemy wyznaczyć miejsce do nauki, zabawy i spania. Każda z tych stref może wyróżniać się innym, sprzyjającym dla danej czynności kolorem. Najważniejsze jednak, by wszystkie te barwy były dobrze ze sobą skomponowane i nie były zbyt rzucające się w oczy. Łatwo przesadzić z wykluczającymi się kolorami i uzyskać tym efekt bałaganu w pokoju.

Jak zaprojektować pokój młodzieżowy?

W urządzaniu pokoju dla dziecka najważniejsze jest wyznaczenie stref, które dopasowane będą do potrzeb młodego człowieka. Najczęściej wymienia się strefę do spania, nauki i rozrywki. W pierwszej z nich najważniejsze jest łóżko. Dla nastolatka można już spokojnie wybierać modele jak dla dorosłych, ponieważ w tym wieku dziecko szybko rośnie. Podobnie zresztą z innymi meblami. Szafki, komody, półki również powinny być zbliżone do „normalnych” mebli dla dorosłych.

Przestrzeń do spania powinna być ozdobiona stonowanymi kolorami, które ułatwią dziecku zaśnięcie. Inaczej wyglądać będzie strefa rozrywki, w której nastolatek będzie przyjmował znajomych. Ona może być wyrazista, kolorowa, z zaznaczonymi zainteresowaniami dziecka. Jeżeli chodzi o dekoracje, w pokojach dla chłopców jest ich mniej niż w pokojach dziewczynek. Chłopcy nie przepadają za bibelotami i nie lubią trzymać zbędnych rzeczy na półkach.

Strefa do nauki powinna być już bardziej wyciszona i mobilizująca. Kolory powinny być stonowane, ułatwiające koncentrację i przyswajanie wiedzy. Ważne w tej strefie są także meble. Biurko powinno być wygodne i dostosowane do wzrostu dorastającego człowieka. Podobnie jak krzesło, w którym dziecko powinno czuć się komfortowo podczas długich godzin nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =