Pomoc dzieciom to inwestycja w przyszłość

rodzina
.

Problem pomocy dzieciom zawsze był palący, jednak dopiero po II wojnie światowej zdecydowano się tę kwestię bardziej zinstytucjonalizować i wznieść na wyższy poziom. Z tych chęci zrodziły się SOS Wioski Dziecięce działające już ponad 65 lat.

Od sierot wojennych po międzynarodowe działania na rzecz dzieci

Idea wiosek dziecięcych zrodziła się w Austrii. To tam Herman Gmeiner założył pierwszą wioskę dziecięcą dla sierot po II wojnie światowej. Od tamtego czasu organizacja zyskała charakter międzynarodowy i jako SOS Children Villages działa już w 135 krajach świata. Zgodnie z ideą założyciela SOS Wioski Dziecięce to osiedla kilkunastu domów, w których mieszkają opiekunowie i ich przybrane dzieci. Celem głównym jest, by dziecko było otoczone miłością i dorastało w poczuciu bezpieczeństwa. Zadaniem Rodziców SOS jest dbanie o wychowanie i edukację swoich podopiecznych, by jak najlepiej przygotować je do dorosłego życia.

W Polsce SOS Wioski Dziecięce działają w czterech lokalizacjach: Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach oraz Karlinie. Początki organizacji w Polsce nie były łatwe. Mogła ona działać w zasadzie wyłącznie dzięki zagranicznym darczyńcom. Od kilku lat jednak to Polacy głównie zasilają budżet polskiej organizacji, dzięki czemu możliwa jest pomoc zagraniczna – dzieciom w Afryce.

Pomoc świadczona przez SOS Wioski Dziecięce – I Ty możesz się zaangażować!

Ogólnie wyrażone cele wiosek dziecięcych to edukacja, wychowanie i bezpieczeństwo dzieci, które nie miały szans dorastać w normalnych warunkach. Każdy może się zaangażować na swój sposób nie poświęcając od razu całego swojego czasu i zasobów finansowych. Najlepiej sprawdzić sposoby pomocy na stronie internetowej stowarzyszenia: www.wioskisos.org. Możliwa jest pomoc jednorazowa lub regularna. Oznacza to przekazywanie finansowej darowizny na cele statutowe organizacji.

Osoby, które chcą bardziej zaangażować się w życie wiosek dziecięcych mogą zostać wolontariuszami lub nawet Rodzicami SOS i podjąć się opieki nad dziećmi w wioskach. Przy wsparciu stowarzyszenia można założyć również własną zbiórkę. SOS Wioski Dziecięce jako organizacja pożytku publicznego uczestniczy w akcji „1%”, podczas której każdy podatnik może przekazać jeden procent swojego podatku należnego państwu na cele charytatywne. Akcja co roku przynosi coraz lepsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 + = 89